Fyzika |
Technologie získávání uranu z popílku je obdobná loužení kyselinami, které se používá ve zpracovatelských závodech nebo přímo na nalezištích uranové rudy. Po loužení následují další fáze výrobního postupu včetně filtrace.
***oznámení České nukleární společnosti
Kanadská společnost Sparton Resources oznámila, že úspěšně vyrobila první malé množství oxidu uranu (U3O8) ve formě „žlutého koláče“ z popílku čínské tepelné elektrárny. Tuto zkoušku pro Sparton uskutečnila poradenská firma Lyntek, která sídlí v Denveru v Coloradu.
Ve zkoušce této technologie bylo použito 6,1 kg čínského elektrárenského popílku uskladněného u elektrárny poblíž Siao-lung-tchang (Xiaolongtang) v jižní Číně. Každá tuna tohoto odpadu obsahuje 0,4 libry (181,4 g) U3O8. Technologie získávání uranu je tu obdobná loužení kyselinami, které se používá ve zpracovatelských závodech nebo přímo na nalezištích uranové rudy. Po loužení následují další fáze výrobního postupu včetně filtrace. V příští zkoušce bude použito většího vzorku – až 20 kg popílku.
Sparton zkoumala úložiště popílku zkušebními vrty a zjistila, že jeho vrstva má průměrnou výšku 17 m a obsahuje 5,3 miliónu tun popílku. Očekává se, že celkem půjde zpracovat až 10 miliónu tun čínského elektrárenského popílku, což je dvakrát více než se původně předpokládalo. Zkouška provedené společností Lyntek ukazuje, že se tak podaří získat 2085 tun U3O8.
V jižní Číně v provincii Yunnan jsou tři elektrárny, které spalují lignit z blízkých povrchových dolů. Palivo obsahuje značný podíl uranu a dalších kovů. Sparton uzavřela smlouvu na využití tohoto zdroje s pobočkou státní společnosti China National Nuclear Corp (CNNC). Podobné smlouvy uzavřela také v šesti zemích východní Evropy a v Jižní Africe.
***
Zdroj: WNA
Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.
http://www.csvts.cz/cns
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.