Neobvyklé vlastnosti supravodičů na bázi ytterbia jsou známy už několik let, aniž by však někdo rozuměl tomu, co je způsobuje. Změnit by to mohl výzkum fyziků z University of Tokyo a Rutgers University.
Kvantově kritický bod (QCP, quantum critical point), v němž vedle sebe existují zdánlivě protichůdné elektrické a magnetické vlastnosti látky, se dosud nedařilo u materiálů docílit jinak, než víceméně náhodným laborováním s vnějšími parametry – tedy třeba vnějším magnetickým polem, změnami tlaku nebo přidáváním chemických nečistot. Výzkumníci ale tvrdí, že sloučenina YbAlB4 (ta sama o sobě vypadá krajně podivně, viz obrázek) se ve stavu kvantově kritického bodu může vyskytovat i bez složitého ladění. Molekule se přizdívá Ybal (vyslovováno why-ball).
Ybal je supravodivý jen těsně nad absolutní nulou, v tom přínos nespočívá. Má jít ale právě o přesné určení onoho kvantově kritického bodu, kdy má látka existovat ve zcela zvláštním stavu hmoty (critical strange metal phase). Ten se v článku přirovnává k černé díře – nemůžeme ho pozorovat přímo, ale jen podle účinků na okolí.
Zdroj: Sciencedaily
Podrobnější výklad viz zdroj.
Obrázek: Kredit: Courtesy Science/AAAS
Poznámka: Autor se omlouvá za případné dezinterpretace původního textu.