Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


45 let Českých radiokomunikací

***tisková zpráva ČRa

České Radiokomunikace a.s. dnes oslavily 1. 4. 45 let od vzniku samostatné Správy radiokomunikací, která je pokládána za historického předchůdce dnešních ČRa. Za 45 let existence byly České Radiokomunikace aktivně přítomny všem významným milníkům v oblasti novodobých telekomunikačních a vysílacích služeb.

„Historie televizního vysílání u nás sahá paradoxně hlouběji než například vysílání VKV rozhlasu. Historicky první experimentální vysílání proběhlo již v roce 1948 a trvalo téměř měsíc,“ říká Ing. Martin Roztočil, ředitel Úseku vysílacích služeb Českých Radiokomunikací. Dalším milníkem byl první televizní přenos z utkání ledního hokeje, který proběhl v roce 1955. Díky zvyšující se penetraci televizorů a sílícímu zájmu ze strany diváků bylo zavádění televizního vysílání u nás poměrně rychlé. Roku 1963 provozovala Správa radiokomunikací 12 základních a vykrývacích vysílačů.

„Osamostatnění Správy radiokomunikací v roce 1963 předcházelo mnoho organizačních změn, můžeme tedy říci, že kořeny naší společnosti sahají až do doby vzniku samostatné Československé republiky,“ říká Roztočil. V roce 1963 proběhl první experiment se stereofonním vysíláním, tedy jeden kanál pro rozhlas, druhý pro televizi. Rok nato se začalo testovat vysílání barevného televizního obrazu, a to pokusným vysílačem s výkonem 200W umístěném na Petříně. Do roku 1960 se vysílal jen jeden černobílý program, který vysílal jen 2 hodiny týdně. Od té doby proběhl rychlý technologický pokrok, který je dnes korunován právě probíhající digitalizací televizního a rozhlasového vysílání. „Před padesáti lety by byla dnešní technická a technologická úroveň brána jako science fiction,“ dodává Roztočil.

České Radiokomunikace se staly také prvním alternativním telekomunikačním operátorem, když již na začátku 90. let začaly poskytovat služby pronájmu telekomunikačních okruhů státní správě a později několika velkým soukromým společnostem. Od roku 1995 poskytují ČRa datové služby Frame Relay a od roku 1997 služby typu ATM (Asynchronous Transfer Mode). V letech 1999-2002 ČRa vybudovaly rozsáhlou páteřní optickou síť o délce 2 000 km spojující 27 velkých měst v rámci celé republiky a to včetně výkonné přenosové technologie SDH (Synchronous Digital Hierarchy). Internetové a telefonní služby byly do produktového portfolia přidány v roce 2003.

V roce 2000 zahájily České Radiokomunikace experimentální digitální televizní vysílání v systému DVB-T na území Prahy. V současné době pokrývají České Radiokomunikace jako jeden ze tří držitelů licencí na provozování digitálního vysílání ve svém dočasném multiplexu A digitálním vysíláním největší část české populace. V oblastech Prahy, Brna, Ostravy, Domažlic a Ústecka může téměř 50% obyvatel České republiky přijímat digitální šíření 4 programů České televize spolu s programem televize Nova, a také sedm okruhů Českého rozhlasu. Pro tyto lokality je v současnosti v provozu 7 DVB-T vysílačů a jeden DVB-T opakovač. Nastavený technologický trend bude završen v roce 2012, kdy bude na území České republiky vystavena digitální vysílací infrastruktura pokrývající 98% populace digitálním pozemním televizním a rozhlasovým vysíláním.

Za dobu své existence vystavěly České Radiokomunikace vysílací infrastrukturu pokrývající analogovým televizním vysíláním až 98 % obyvatelstva České republiky. Analogová televizní vysílačová síť čítá celkem 225 vysílačů a téměř 1350, převáděčů a dokrývačů. Vysílací infrastruktura je tvořena také 153 FM a 10 AM rozhlasovými vysílači.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru