Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Cyklus přednášek AV: Nebojte se vědy a Akademická Praha

***pozvánka Odboru mediální komunikace AV ČR

Akademická Praha

Cyklus přednášek pro veřejnost Akademická Praha, který připravuje Akademie věd ČR ve spolupráci s Univerzitou Karlovou Praha, pokračuje ve středu 10. ledna 2007 přednáškou Imunita a výživa RNDr. Petra Šímy, CSc., z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Posluchači se dozvědí, co je imunita, jak životní styl v  zemích s vysokým životním standardem s sebou přináší snižující se odolnost k infekčním nemocem a nárůst alergických, autoimunitních, kardiovaskulárních, neurodegenerativních a nádorových onemocnění. Doktor Šíma bude přednášet i o  tom, že odolnost vůči nemocem a kvalita a délka života člověka mají trojí základ: dostatečnou a vyváženou výživu, psychickou rovnováhu a přiměřenou fyzickou aktivitu.

O tom, že náš jazyk se v průběhu času proměňuje, se zájemci přesvědčí 14. února na přednášce PhDr. Ireny Vaňkové, CSc., PhD., z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Filozofické fakulty UK Praha Čeština včera, dnes a zítra: jazykový obraz světa a jeho proměny. Přednáška poukáže na možnosti nových, kognitivně a kulturně orientovaných přístupů k jazyku, které vycházejí jednak z těsné souvislosti řeči a procesů probíhajících v lidské mysli, jednak z faktu, že jazyk je těsně propojen s kulturou daného společenství a je v něm uložen specifický obraz skutečnosti, jak je patrné zejména ze  studia  slovní zásoby a frazeologie.

V březnu se již tradičně koná Evropský týden mozku a také letos od 12. do 18. března budou v jeho rámci pro studenty a veřejnost připraveny přednášky.

Románské vlivy v dějinách a kultuře českých zemí – přednáška doc. PhDr. Oldřicha Kašpara, CSc., z Ústavu etnologie Filozofické fakulty UK Praha – zazní 11. dubna a soustředí se na historii vzájemného kulturního ovlivňování českých zemí a Francie, Itálie a Španělska od nejstarších dob až do současnosti. Všímá si méně známých skutečností týkajících se především knižní kultury, působení českých jezuitů 17. a 18. století ve Španělsku a ve španělském zámoří a španělských členů Tovaryšstva Ježíšova v Čechách apod. Zvláštní pozornost je věnována Praze, prvním „turistům“ z románských zemí, kteří ji navštívili a popřípadě i popsali, a v neposlední řadě také pražským, španělským, francouzským a italským strašidlům.

Doc. Ing. Jaroslav Klokočník, DrSc., z Astronomického ústavu AV ČR, se 9. května v přednášce Mayové trochu jinak bude zabývat některými podivnostmi týkajícími se olmécké a mayské kultury, které běžnému čtenáři populárních článků či cestopisů a turistovi unikají. Jde například o orientaci důležitých staveb, jako jsou pyramidy hlavně v mayské a olmécké oblasti, o vyobrazení vousatých mužů a lodí. Mayové vousy nenosili, navíc zobrazené postavy jsou zjevně ne-mayské. Jde o mohutné stély a sochy, stěží falzifikáty. Jak se tito lidé k Mayům dostali? Posluchači se doví, jaký byl vztah mayského kalendáře k našemu, a uvidí též videozáznamy z některých lokalit pořízené přednášejícím a jeho spolucestovatelem F. Vítkem.

O tom, zda jsou tzv. biopotraviny opravdu zdravější než ty z „práškovaných rostlin“, se zájemci dovědí 13. června na přednášce doc. RNDr. Zdeňka Opatrného, CSc., z Katedry fyziologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK Praha Přínosy a rizika geneticky modifikovaných rostlin – fakta a mýty kolem moderních biotechnologií. Přejímají biopotraviny z různých kompostů těžké kovy, pesticidy, patotoxiny? Je  „organické zemědělství" vůbec organické? Co je vlastně dobré nebo špatné pro přírodu a zdraví lidí?Právě na tyto otázky přednáška odpoví.  

Přednášky se konají každou druhou středu v měsíci v 17:00 h v místnosti 206 v budově Akademie věd ČR na Národní 3, Praha 1. Vstup je volný do vyčerpání kapacity sálu. 

Nebojte se vědy

Ve čtvrtek 11. ledna 2007 pokračuje již 6. ročník tradičního cyklu přednášek „Nebojte se vědy“, který je určen především středoškolským studentům. Cílem je populární formou přiblížit mládeži zajímavé vědní obory.
Lednová přednáška, která je výjimečně ve čtvrtek, má název Zemský ráj to jenom na pohled. Struktura a dynamika české krajiny a přednášet bude RNDr. Jiří Sádlo z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Jak se nám jeví naše Česko – jako ostrov, jako přestupní stanice nebo mozaika? Jaké jsou příčiny krajinné rozmanitosti? Co krajinu historicky spojuje? I na to odpoví Jiří Sádlo ve své přednášce.
O měsíc později, 13. února, se posluchači dozvědí Jak se dělá pitná voda. Přestože je pro nás naprostou samozřejmostí kvalitní pitná voda dostupná prakticky kdekoliv a kdykoliv, málokdo ví, jakou cestu musí tato voda urazit od zdroje ke spotřebiteli a jakým procesům musí být podrobena, abychom ji mohli označit jako pitnou. RNDr. Martin Pivokonský, PhD., z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR populární formou seznámí studenty a veřejnost s procesem úpravy vody na vodu pitnou. Hlavním těžištěm přednášky budou jednotlivé technologické postupy používané při úpravě vody (klasické i moderní technologie), problematika kvality pitné vody a zamyšlení se nad současnými trendy vývoje její spotřeby a ceny.
V březnu se již tradičně koná Evropský týden mozku a také letos od 12. do 18. března budou v jeho rámci pro studenty a veřejnost připraveny přednášky.
O tom, že biotechnologicky vyráběný vodík se stává novým, obnovitelným zdrojem energie, se studenti dozvědí 10. dubna na přednášce Biovodík – alternativní zdroj energie RNDr. Zbyňka Pientky, CSc., z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Biovodík se v relativně nízké koncentraci nachází v plynných směsích vznikajících při kultivaci mikroorganismů. Koncentrovaný produkt je po separaci vhodný pro zásobování palivového článku. Takovýto lokální zdroj elektrické energie, například na osamocené farmě, současně slouží k likvidaci biologického odpadu.
Poslední přednáška cyklu zazní 12. června pod názvem Kmenové buňky a rakovina. RNDr. Vladimír Kořínek z Ústavu molekulární genetiky AV ČR promluví o tom, že někdy ve vzdálené budoucnosti pravděpodobně budou kmenové buňky, zajišťující neustálou obnovu většiny tkání, použity pro „opravy“ poškozených orgánů. Pochopení dějů, které ovlivňují život kmenových buněk, v sobě skrývá naději, že se vědcům jednou pomocí cílených léčiv podaří zničit kmenové buňky nádoru a vyléčit rakovinu.
Přednášky se konají každé druhé úterý v měsíci (v lednu výjimečně ve čtvrtek) v místnosti 205 a 206 v budově Akademie věd ČR na Národní 3, Praha 1. V loňském roce se přednášek zúčastňovalo v průměru 130 studentů. Je o ně velký zájem, proto je dobré si předem rezervovat místa. Vstup na přednášky je volný do vyčerpání kapacity sálů.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru