Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Kapka metanového deště

Kniha Než přijde vakovlk vyšla před dvěma roky: právě tak čas na pokračování dialogů s autory Science Worldu. Druhá z takto laděných sbírek dialogů se jmenuje Kapka metanového deště.
S autorem tentokrát rozmlouvají:
P. Koten, J. Podolský, D. Špelda, M. Bečvářová, M. Otisk, J. Klimeš, S. Mihulka, T. Grim, J. Šturma, F. Cvrčková, O. Huřťák, M. Hrabák

Z předmluvy ke knize:
Zrychlující se rozpínání vesmíru a chladný svět bez hvězd za desítky miliard let, ambiciózní projekty výzkumu sluneční soustavy, hlubší porozumění DNA a dopad tohoto poznání na současnou medicínu – příklady témat, která jsou, jak alespoň doufám, sama o sobě natolik zajímavá, že nevyžadují další upoutávky.
Kapka metanového deště je volným pokračováním rozhovorů s českými vědci Než přijde vakovlk (Dokořán 2005). Vakovlkovy stopy se logicky táhly především světem věd o živé přírodě. Biotechnologie, která měla australského vačnatce přivést zpět k životu, se v knize střídala s futuristickými projekty ve světě počítačů, řada rozhovorů se pohybovala na pomezí oborů (matematika ve starém Egyptě apod.), přeskakovala od evoluce k umělé inteligenci.
Tato kniha na Vakovlka lehce navazuje, nejde ovšem o žádný druhý díl vyžadující znalost textu původního. Obdobný je spíše styl vyprávění, možná lehce žurnalistický, ale, jak alespoň doufám, s minimem nectností z toho vyplývajících. Přeskakování mezi jednotlivými přírodovědnými obory bude pokračovat. Kapka metanového deště (Máte mimochodem tušení, jakou by mohla mít barvu?) se kromě nejnovějších objevů soustředí také na dějiny vědy, takže například sondy na Marsu a Titanu budou následovány astronomií antickou stejně jako babylónskou matematikou či středověkou vědou arabskou. Druhým spojujícím námětem několika rozhovorů je snaha polemizovat s technofobním vnímáním civilizace jako „škůdcem přírody“. Dojde tedy na údajné masové vymírání a kacířský pohled na Amazonii, pokusím se ukázat zajímavost industriálního (postindustriálního?) světa, který vzniká na okrajích velkoměst. V několika rozhovorech se zaměříme i na ekonomické aspekty fungování vědy. A dojde ovšem i na řadu dalších témat…
Tak jako v případě Vakovlka opět doufám, že se čtenáři budou při čtení rozhovorů bavit podobně jako autor (pokud by tomu náhodou občas nebylo, lze rozhovory číst napřeskáčku, nijak striktně na sebe nenavazují). Taktéž doufám, že se bavili i odpovídající. Za to, že vědu nejen dělají, ale jsou také ochotni celou záplavu zajímavostí zprostředkovat svému okolí, si jistě zaslouží, aby tento text byl věnován právě jim.

Názvy kapitol:
Kapka metanového deště
Svět na konci času
Proměny antické astronomie
Počítání na březích Eufratu a Tigridu
Arabská a evropská věda mezi antikou a novověkem
Oidipus, evoluční psychologie a původ náboženství
Velká vymírání nejsou na pořadu dne
Amazonie a ochranářské mýty
Prales ve velkoměstě
Mezi algoritmy a životem
Burza jako fraktál
Epilog: Pivní věda
Co číst dál

Brožovaná s klopami, 184 stran, 20 fotografií, 198 Kč, ISBN 978-80-7363-091-5, nakladatelství Dokořán. Poprvé vyšlo 21. 05. 2007.

Objednávky na stránkách vydavatele (cena v e-shopu 168 Kč)
Objednávka na stránkách distribuce Kosmas

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru