Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Kdo jsou moderní skeptici? (2)

Následující přehledy jmen nebudou sice seznamem těch, kteří přijedou na skeptický kongres (někteří už ani nežijí), ale reprezentativním přehledem významných osobností, kteří se angažují či nedávno angažovali ve skeptické či podobné činnosti:

Významní američtí aj. skeptici, kteří jsou/byli členové CSICOP ( http://www.csicop.org/ ) anebo redakční rady Skeptical Inquireru, informačního orgánu CSICOP:

——————————————————————————–

Francis Crick – spolu s J. Watsonem objevitel molekuly DNA (1953), biofyzik, zakladatel molekulární genetiky, Nobelova cena za medicínu a fyziologii (1962).

Richard Dawkins – evoluční zoolog a sociobiolog, autor knih mj.: Sobecký gen, Slepý hodinář, tvůrce koncepce tzv. memů, memetiky.

Lyon Sprague de Camp – známý autor sci-fi a fantasy (mj. pokračování příběhů o Conanovi), inženýr.

Stephen Barrett – lékař, zabývající se sledováním alternativní medicíny a šarlatánství, vede server Quackwatch – http://www.quackwatch.com

Cornelis de Jager – astrofyzik, Holandsko, předseda ECSO (European Council of Skeptical Organisations, http://www.ecso.org )

Carl Sagan – astronom, fyzik, chemik a exobiolog (projekty CETI a SETI, sondy Pioneer, Viking a Voyager, atmosféry planet, možnosti života na jiných planetách), popularizátor vědy (Kosmos, Draci ráje, Brocův mozek), autor sci-fi (Kontakt), zakládající člen CSICOP.

Isaac Asimov – jeden z nejčtenějších autorů sci-fi a popularizátor vědy, autor mnoha stovek knih, sci-fi i vědecko-populárních, autor tří robotických zákonů, cyklu o Nadaci apod., zakládající člen CSICOP.

Martin Gardner – popularizátor vědy, fyziky, matematiky a astronomie.

Murray Gell-Man – fyzik v oblasti elementárních částic a kvantové fyziky, Nobelova cena (1969), objevitel koncepce kvarků (1964), stavebních kamenů všech hadronů, která se potvrdila i experimentálně.

Stephen Jay Gould – paleontolog a zoolog, který přišel s koncepcí stádií zrychlené evoluce. Autor populárních knih (česky např. Pandin palec).

Al Hibbs – fyzik, Jet Propulsion Laboratory (S R. Feynmanem napsal knihu o tzv. dráhových integrálech v kvantové teorii).

Douglas Hofstadter – zabývá se filosofií, transdisciplárními oblastmi vědy a umění a kognitivní vědou. Autor slavné knihy "Goedel, Escher, Bach".

Gerald Holton – Fyzik a historik vědy na Harvardově universitě. V češtině vyšla např. kniha "Věda a antivěda".

Sergej Kapica – fyzik a popularizátor vědy, syn P. Kapicy, editor ruského vydání časopisu Scientific American.

Philip J. Klass – inženýr v oblasti kosmonautiky a letectví, publicista (knihy, demytizující záhadologické koncepce UFO)

Paul Kurtz – předseda CSICOP, filosof, volnomyšlenkář, zakladatel společnosti pro Sekulární humanismus a časopisu Free Inquiry. ( http://www.SecularHumanism.org/fi/ )

Lawrence Kusche – Publicista, zpracovávající např. témata, jako Bermudský trojúhelník (kniha: The Bermuda Triangle Mystery Solved).

Leon Lederman – fyzik, bývalý ředitel Fermilabu, Nobelova cena za fyziku 1988, za objevy v oblasti fyziky neutrin a leptonů.

Paul Mc Cready – letecký konstruktér, sestrojoval např. letadla, poháněné čistě lidskými svaly (Gossamer Albatross, Gossamer Condor – přelet kanálu La Manche – 1979) nebo sluneční energií (Solar Challenger – let na trase Londýn-Paříž 1981).

John Maddox – bývalý editor časopisu Nature.

Marvin Minsky – profesor elektronických médií, filosof kybernetiky, MIT, člen hnutí extropiánů.

Glenn Seaborg – jaderný chemik, získal Nobelovu cena za chemii (1951), objevil a syntetizoval uměle spousty nových prvků – transuranů s atomovými čísly 94 – 105 (syntéza plutonia – 1940 – , dále americia, berkelia, california, curia atd.).

James Randi – profesionální kouzelník a iluzionista, podílel se na odhalení řady psychotronických triků, mj. znemožnil "zázračného" Uriho Gellera, vypsal cenu miliónu dolarů za průkazné předvedení existence jakéhokoliv paranormálního jevu. Cena nebyla zatím udělena. Naproti tomu Randiho Nadace uděluje každoročně cenu Pigasus (Létající prase á la Pegasus), která je analogií českého Bludného Balvanu nebo ceny Ig.Nobela.

Jill C. Tarter – astronomka, pracující v institutu SETI, Mountain view, California.

Steven Weinberg – astrofyzik, kosmolog a částicový fyzik, Nobelova cena za fyziku (1979) za sjednocení elektromagnetických a slabých sil (1967). Autor knih: První 3 minuty, Snění o finální teorii.

Alan Hale – astronom a pozorovatel komet, objevitel mj. komety Hale-Bopp a řady dalších komet. Polemizuje často s ufology.

Victor J. Stenger – fyzik z oblasti kvantové teorie (Univerzita na Havaji), filosof vědy, kritik koncepcí New Age, okultna a postmodernismu.

Pozn. autora: Seznamy osobností jsou orientační a jejich charakteristiky nemusí být úplné. Netrvám také na 100% neomylnosti v charakteristikách jednotlivých osob. V případě jasné nepřesnosti, opominutí nebo omylu rád provedu příslušnou korekturu.

Příště: další významní světoví a čeští skeptici a kritičtí racionalisté

autor Pavel Vachtl


 
 
Nahoru
 
Nahoru