Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Rok zbraní: dělo střílející lidi a kulka, která hlásí polohu výstřelu

New Scientist si ve svém shrnutí událostí roku 2006 všímá nejenom „klasických“ vědních oborů, ale v jednom zajímavém článku se zaměřuje i na nově podané patenty. Mezi nimi se pak soustředí zejména na ty, které jsou nějak spojené se zbraněmi.

V této souvislosti zmiňuje následující nápady:
– kulka, která před nabitím vyžaduje zadat heslo, jinak zbraň nevystřelí. Jde vlastně o obdobu biometrické identifikace, která také blokuje použití zbraně pouze na jejího vlastníka. Podobně jako počítač může také zbraň vyžadovat zadání hesla v pravidelných intervalech, jinak se „zamkne“. Výhody i nevýhody takového uspořádání jsou evidentní.
– komunikaci terénních policistů se základnou by mohla usnadnit technologie, která automaticky zaznamená výstřel ze zbraně a odešle zprávu (zbraň komunikuje přes protokol Bluetooth), která je s pomocí GPS nadto doplněna údajem o místě výstřelu. Ve výchozím nastavení může být odeslána zpráva ve stylu „tam a tam se střílí, pošlete posily“. Pokud se nejedná o krizovou situaci, může policista následně ručně poplach odvolat.
– proti výtržníkům by nově mohli zasahovat policisté v automobilech či tancích, přičemž by z nich stříkali jakýsi netoxický „superkluzký“ gel. Lidé v dosahu gelu by uklouzli a nemohli se dále pořádně pohybovat. Oproti jiným způsobům zásahu by policisté neměli být přitom řádícím davem nijak ohroženi; předešlo by se tím krizovým situacím, při nichž mohou policisté podlehnout panice. (Poznámka: New Scientist uvádí i možné stříkání gelu z ručního přístroje; nicméně tady se přímo nabízí otázka, zda se dav klouzajících a padajících lidí nemůže navzájem ušlapat.)
– byl demonstrován způsob výroby mikrovlnné zbraně ze součástek běžné kuchyňské mikrovlnné trouby.
– bezesporu nejkurióznějším patentem, který New Scientist v této souvislosti zmiňuje, je jakési dělo na stlačený vzduch patentované americkou armádní agenturou DARPA, které by střílelo lidi na střechy vysokých budov. Tento postup by využili nejen policisté, ale také požárníci či další záchranáři. Podobné techniky jsou už dlouho oblíbené u literárních i filmových tvůrců – můžeme jen hádat, zda se stanou realitou.

Zdroj:
New Scientist, http://www.newscientisttech.com/article/dn10806-2006-a-year-of-invention.html

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru