Tisková zpráva ČVUT Praha
Tým zabývající se družicovou navigací na katedře radioelektroniky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně přijímá signály před dvěma týdny vypuštěné družice GIOVE-B.
Družice GIOVE-B je druhou testovací družicí připravovaného evropského družicového navigačního systému GALILEO, který by měl být nasazen do služby mezi lety 2011 – 2013. Na palubě družice se testují podstatné funkční bloky budoucího systému. Družice byla vypuštěna 16 minut po půlnoci 27. 4. pražského času. Signály, které mohou sloužit pro navigaci, pokud budou pracovat alespoň 4 takové družice, začala vysílat 7. května.
Podobné signály vysílá i její předchůdkyně, družice GIOVE-A, vypuštěná 28. 12. 2005, které pracoviště ČVUT rovněž úspěšně přijímá.
ČVUT se zabývá družicovou navigací 25 let. Jde především o konstrukci přijímačů signálů známého systému Spojených států GPS, ruského systému GLONASS a nyní i systému GALILEO. Katedra radioelektroniky je známá i tím, že byla první v ČR, která na počátku devadesátých let začala generovat korekční signály tzv. diferenčního GPS, s jejichž pomocí bylo možné opravovat tehdy stometrovou chybu určení polohy na 30 cm až jeden metr.
Experimentální přijímač vlastní konstrukce, kterým pracovníci ČVUT přijímají obě družice GIOVE, umožňuje přijímat i signály zmíněných systémů GPS a GLONASS. Jejich současným příjmem lze dosáhnout vysoké přesnosti a spolehlivosti údaje o poloze. Na pracovišti se vyvíjejí také metody příjmu signálů z družic v tzv. obtížném prostředí, tj. v budovách, zastavěných oblastech, v terénních zářezech. V těchto situacích, kdy družice nejsou přímo viditelné, běžné přijímače selhávají. Pracovníci ČVUT zpracovali metody, jimiž se lze i s touto situací vyrovnat, což je důležité např. při záchranných pracích.
O svých výsledcích pracovníci pravidelně referují na významných zahraničních konferencích konaných v Bruselu, Londýně, Tokiu. V minulém týdnu přednesli jeden takový referát na prestižní konferenci PLANS (Position Location and Navigation Symposium) ve Spojených státech.
Skutečnost, že ČVUT přijímá signály družic GIOVE dává České republice šanci vyrábět přijímače systému GALILEO, příp. vysoce přesné a vysoce spolehlivé přijímače všech dostupných družicových navigačních systémů.
Viz také:
Druhý satelit systému Galileo nese přesné hodiny
Úspěšný start první navigační družice Galileo