***oznámení Tiskového odboru AV ČR
Týden vědy a techniky se letos točí s planetou Země
Akademie věd ČR zve 3.–9. listopadu na osmý ročník nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice
Co by nás mělo zajímat více než naše planeta Země? Její stav, její minulost a samozřejmě i vše, co se dá zjistit o její budoucnosti. Mezinárodní rok planety Země, který vyhlásilo UNESCO, se uzavírá, a i proto se 8. týden vědy a techniky pro letošní rok obrací svým programem ke stejnému tématu.
Nabídne planetu Zemi z pohledu různých vědních oborů – astronomie, geologie a geofyziky, archeologie, biologie, botaniky i chemie a nevynechá ani pohled uměleckých historiků. Přednášky a prezentace se samozřejmě nevyhnou globálnímu oteplování, klimatickým změnám, využití družicového pozorování Země pro člověka.
Biologie a medicína ve světě technologií je dalším tématem, které spolu s cyklem Věda a kriminalistika zájemcům Týden vědy nabízí. Odborníci z Kriminalistického ústavu Praha připravili mimo jiné přednášky Tajemství lidských ostatků aneb O čem kosti vypovídají nebo Moderní počítačové systémy v kriminalistické balistice. S lékaři z 1. lékařské fakulty UK se setkáte i ve Vědecké kavárně ve Faustově domě v Praze, kde se bude mluvit na téma
nádorových onemocnění. V kavárnách se bude diskutovat i o alchymii, o městě, promítat se bude v Praze i v Brně oscarový film Al Gorea Nepříjemná pravda.
Společně s British Council v ČR je připraveno v Praze v kavárně The Globe setkání na téma Změna klimatu a inovace: nové cesty z labyrintu. British Council se podílí i na prezentaci atraktivních experimentů Michaela Londesborougha v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze i na prezentaci Michaelovy zázračné molekuly v Plzni.
Výstavy Týdne v Praze připomenou významné mezníky české vědy ve 20. století, příběh nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského, sté výročí Ottova slovníku naučného, přírodní katastrofy v minulosti a dnes, ženy v české vědě i vítězné fotografie ze soutěže Rostlina s příběhem. I počítačové hry jsou výrazem globální kultury a představují dominantní formu interaktivní zábavy. Týden vědy nabídne v Praze výběr edukativních, politických i uměleckých her.
Naši partneři připravili pro Týden vědy a techniky mimořádně zajímavé prezentace: Česká televize uvede atraktivní a zábavné experimenty ze svého pořadu PORT, Český rozhlas- Leonardo pořad Cesty bílých šamanů aneb Tam, kde končí svět. Ve Viole se uskuteční živé natáčení rozhlasového pořadu Jaroslava Duška Duše K – hovory s vědci, tentokrát povídání s Václavem Pačesem, které hudbou doprovodí jedenáctiletý Roberto Lombino.
V Praze se představí nové Science centrum Techmania z Plzně a Akademie věd se naopak bohatým programem s názvem Akademie v Techmanii uvede v Plzni.
V brněnském planetáriu se mimo jiné uskuteční pořad Mars – sousední planeta v nečekaných souvislostech, v Ostravě bude možné navštívit národní přírodní památku Landek, která se stala poutním místem geologů.
Otevřeno bude osm elektráren ČEZ. Téměř padesát pracovišť Akademie věd otevře své laboratoře, přístupná bude i Knihovna Akademie věd v Praze.
Většinu přednášek v Praze bude možné sledovat i v on-line přenosu.
Všechny akce Týdne vědy a techniky v pěti městech republiky jsou zdarma.
Podrobný program a anotace přednášek najdete na www.tydenvedy.cz
PARTNEŘI
Hlavním partnerem Týdne vědy a techniky je ČEZ, a. s., která nabízí přednášky, semináře, výstavy a otevřené dveře svých elektráren.
Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.
Spolupořadatelé
1. lékařská fakulta UK, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita a JAMU v Brně, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích,
Kriminalistický ústav Praha, Muzeum Policie ČR, Národní divadlo, Městská knihovna v Praze, British Council v ČR, Americké vědecké informační středisko, o. p. s., Americké kulturní centrum CESNET, Národní technické muzeum Praha, Česká kosmická kancelář, Moravská zemská knihovna v Brně, CIANT, SCART,
Hvězdárna a planetárium M.Koperníka v Brně, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě.
Mediální partneři
Lidové noviny, Český rozhlas-Radiožurnál, Český rozhlas-Leonardo, 21. století, Science, Živa, aktualne.cz, veda.cz, PORT
Odpovědi na Vaše možné otázky
Kdy se Týden vědy a techniky koná?
Od 3. do 9. listopadu 2008.
Kde se koná?
Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Ostrava, Plzeň, Praha.
S kterými vysokými školami Akademie věd ČR na programu spolupracuje?
V Praze je to 1. lékařská fakulta UK, v Brně Mendlova zemědělská a lesnická univerzita, JAMU a v Českých Budějovicích Jihočeská univerzita.
Kolik akcí nabízí Týden?
V pěti městech nabízíme rovnou stovku přednášek, osmnáct výstav, šest vědeckých kaváren a možnost navštívit během Dnů otevřených dveří 72 pracovišť akademických ústavů.
Kdo Týden vědy a techniky zahájí?
V Praze astrofyzik doktor Jiří Grygar přednáškou Vznik Země a karambol s Měsícem.
Jak se na akce Týdne dostat?
Vstup je všude volný, u přednášek a prezentací do naplnění kapacity sálů.
Školy si přednášky v Praze mohou rezervovat na www.tydenvedy.cz
Z nabídky přednášek
Proč je dobře mít kuře v laboratoři?, Děravá Země, Kost jako chytrý nanokompozit,
Antarktická jezera – oázy života, Využití energie větru, Dějiny živočišné říše na planetě Zemi, Osvícení v pralese aneb Ekologické a antropologické poznámky z Papuy-Nové Guiney…
Tipy k návštěvě akcí v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.
Úterý 4.11.
15.00 -18.00
Země a její místo ve vesmíru – možnost vyzkoušet si, jak sestrojit jednoduchý dalekohled, seznámit se s hvězdářským dalekohledem, postavit si model Stonehenge a dozvědět se, co všechno ukazuje astronomicky ciferník Staroměstského orloje.
Středa 5.11.
10.00 -12.00
Setkání s Leonardem
Seznámení s digitální stanicí Českého rozhlasu, která vysílá 24 hodin denně o vědě a technice
18.00
Cesty bílých šamanů aneb Tam, kde končí svět…
Pořad o tom, jak neznáme země třetího světa a jejich kulturu, navazuje na celoroční projekt Českého rozhlasu-Leonardo Lékaři bez hranic.
Pondělí – pátek 3.–7. 11.
10.00 – 19.00
Výstava Global Players – možnost zahrát si počítačové hry
z nabídky:
Evropa 2045 – Česko: výuková strategická hra určená pro střední školy
Julian Oliver: levelHead – Španělsko: hra zaměřená na paměť a prostorovou orientaci
Massage me: Mika Satomi a Hannah Perner-Wilson – Rakousko: projekt herního rozhraní pro dvě osoby. Masážní vesta, která zároveň slouží jako herní ovladač. Energie nevyčerpatelného hráče která by se při hraní zbytečně ztratila, je tak transformována do příjemné masáže.