Procesory vyráběné s pomocí 45nm technologie mají disponovat vyšším výkonem na watt, výrazně nižší spotřebou a potenciálem pro tvorbu malých výkonných výpočetních platforem.
Na druhou polovinu roku 2007 ohlásila společnost Intel první komerční dodávky procesorů vyrobených 45nanometrovou výrobní technologií. S pomocí připravovaného výrobního procesu dokáže Intel údajně až pětinásobně snížit ztrátový výkon procesorů oproti současným 90nanometrovým čipům. Na stejnou plochu rovněž vměstná přibližně dvojnásobný počet tranzistorů.
Jako důkaz firma představila veřejnosti první plně funkční čip SRAM (Static Random Access Memory) vyrobený v tomto měřítku. Testovací prototyp paměti o velikosti nehtu obsahuje více než jednu miliardu tranzistorů a firma na jeho přípravě odzkoušela výtěžnost nové metody i její schopnost produkovat logické obvody a procesory. Pro představu, 45nanometrový tranzistor je asi tisíckrát menší než červená krvinka.
Nejpokročilejší výrobní technologii Intelu dnes zastupuje 65nanometrový proces, ve kterém objemově vede světovou produkci. V tomto měřítku vyrábějí jeho továrny v Oregonu a v Arizoně, a očekává se spuštění dalšího provozu v Irsku a posílení oregonských linek. 65nanometrovou produkční technologií firma vyrábí například nové dvoujádrové procesory Core Duo určené primárně pro mobilní platformu Centrino Duo.
Intel nasazuje novou výrobní technologii každé dva roky a dosud vždy vyhověl předpokladům svého zakladatele Gordona Moora. Jeho tzv. Moorův zákon říká, že se počet tranzistorů na čipu zdvojnásobí každých 18 měsíců.
Výrobu 45nanometrových čipů Intel spustí v závodech D1D v Oregonu, Fab 32 v Arizoně a Fab 28 v Izraeli. Zpracovávat se při ní budou 300mm křemíkové pláty.