Již jsme ho stručně představili na Security Worldu. Přístroj by mohl najít uplatnění na letištích, ale i třeba v policii nebo armádních složkách.
Na naše otázky odpovídá zakladatel a ředitel firmy R.S.Dynamics Jiří Bláha.
Co přesně Explonix dokáže?
K hlavním funkcím našeho zařízení patří rychlá a spolehlivá detekce a identifikace stopových množství specifikovaných výbušnin a radioaktivních látek tak, jak je požaduje mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Náš malý, lehký, kompaktní a extrémně citlivý přístroj poskytuje okamžitou (reakce do 1 sekundy) identifikaci všech trhavin a radioaktivních látek v jednom měření.
Detekce a identifikace všech plastických trhavin je možná i bez přítomnosti značkovačů, které jsou detekovány separátně. Simultánně přístroj dokáže detekovat a identifikovat i nejslabší zdroje radioaktivity Explonix je extrémně odolný proti zahlcení širokým spektrem rušivých látek – včetně měřených exploziv.
Jakou analytickou metodu zařízení používá?
Tzv. thermal desorption selective luminescence.
Jak je řešeno, abyste stanovili výlučně výbušninu? (Výbušniny přece mohou mít různé chemické složení, může jít třeba o derivát „základní“ látky apod.)
Technické řešení instrumentu nejprve odstraní v předseparační jednotce nežádoucí rušivé látky (jako jsou parfémy pot a nejrůznější organické látky včetně všech ropných produktů a uhlovodíků) a poté selektivní analytický proces rozdělí exploziva do skupin (volatilní exploziva, plastická explosiva a povýstřelové (poexplozivní) zbytky) a uvnitř každé skupiny selektivně identifikuje konkrétní výbušninu.
Takže to nefunguje tak, že máte databázi hledaných látek a kontrolujete, zda odezva analytickou metodou je stejná jako ta v databázi?
Ne.
Jak docílíte toho, že stanovíte i tak malá množství látek, jak uvádíte?
To je know how firmy a produktu; instrument je schopen registrovat skutečně množství v řádu desetin nanogramu.
Jak se váš přístroj liší od stávajících konkurenčních řešení?
Především schopností kontinuálního měření v tzv. vapour modu s extrémně rychlou odezvou do jedné sekundy – to nenabízí nikdo z konkurentů.
Dalším zásadním rozdílem je obrovská robustnost přístroje i metodiky proti kontaminaci různými chemickými látkami a také odolností proti zahlcení vysokými koncentracemi jak měřené látky, tak i interferujícími chemickými komponentami. S tím pak souvisí i rychlé čistění po vysoké expozici a bezproblémový provoz bez nutnosti laboratorního čistění, což je noční můrou všech konkurentů.
Nabízíme simultánní detekci a spektrální analýzu nejnižších intenzit (na úrovni přirozeného pozadí) radioaktivního záření, pocházejícího od nejrůznějších radioaktivních materiálů v okolí, a tím i možnost odhalení radioaktivního kontrabandu i kombinovaného s výbušninou.
Co se týče napojení na další systémy, pro robotické aplikace je k dispozici bezdrátové dálkové ovládání (i přes Internet), pro aplikace na letištích je do detektoru integrovaná čtečka čárových kódů umožňující bezdrátový přenos (šifrovaných) dat na letištní server.
Možná bych otázku položil ještě jinak. Pokud analytická metoda umožňuje takovou citlivost, proč již někde nenabízí něco podobného?
Protože je daleko složitější zajistit nesaturovatelnost (nezahlcení) analytického zařízení při zachování vysoké citlivosti. Vysoká citlivost by sama o sobě byla k ničemu, kdyby přístroj selektivně nepotlačoval například čtení par parfémů a různých jiných organických sloučenin, které se takřka všude vyskytují až v milionkrát vyšších koncentracích než hledané stopy výbušnin. Ve stavu saturace, způsobené interferující chemickou látkou, by analyzátor samozřejmě hledané stopy výbušnin neměl šanci detekovat.
Čili kdybychom to měl shrnout, naše inovace je hlavně v následujících bodech:
– Vzorkovací princip ve vapour i particulate modu
– Způsob předseparace
– Analytický princip s rychlým vyhodnocením
– Vysoká dynamika analyzátoru zamezující saturaci a umožňující rychlé čištění
– Kombinace s radiologickým spektrometrem
– Přímá internetová komunikace bez nutnosti použití počítače
Lze zařízení rozšířit např. i pro detekci drog?
V budoucnu jistě.
Kde je dnes Explonix nasazen? Jakých tendrů se dále plánujete účastnit, nejen u provozovatelů letišť.
Letiště Praha, Vojenská policie ČR, důležitého zákazníka máme v Japonsku, královská policie v Malajsii a jednotky NATO bojující v Afganistanu. Účastníme se tendrů v Pákistánu, Indii a v Saudské Arábii. Policejní Akademie ve Francii by naše řešení měla nasadit v brzké době, čekají na přidělení finančních prostředků. Další zákazníky nejsme oprávněni zveřejnit.
Kdo financoval vývoj?
Projekt byl financován z vlastních zdrojů společnosti RS Dynamics a také z příspěvku evropského výzkumného programu Eureka.
V rámci Eureky jsme v loňském roce vyhráli evropskou cenu Lynx Award, udělovanou každým rokem nejlepšímu a nejúspěšnějšímu projektu v rámci celé EU.