Dan Sykes spolu se svou studentkou Sarah A. Jonesovou představili princip takového přístroje na zasedání Americké chemické společnosti. Zařízení by kromě jiného mělo dokázat i ze složení rozkladných plynů okamžitě (alespoň rámcově) určit dobu úmrtí. Tím by se přístroj stal použitelným nejen v místech neštěstí, ale i obecně v kriminalistice. Prezentován ještě nebyl vlastní přístroj, ale „profily“, tedy vývoj složení plynů v závislosti na době od smrti. Tento profil samozřejmě závisí na způsobu smrti i na vnějších podmínkách, ty by se ale při práci v terénu daly odhadnout a přístroj podle nich „kalibrovat“. Pak by se pátralo po takovém „profilu“, jaký lze na místě očekávat například vzhledem k době, která uplynula od katastrofy.
Při rozkladu lidského těla vzniká asi 30 těkavých látek, na nichž může být založena detekce (jedna z nich se dokonce nazývá kadaverin, chemicky pentamethylendiamin, dále se detekuje i indol, putrescin apod.). Údaje o vývoji rozkladného procesu se již podařilo získat z řady experimentů jednak z rozkladem lidských těl tam, kde k tomu zesnulí dali souhlas, jednak z rozkladu těl zvířat, především prasat.
Zdroj: ScienceDaily
Poznámka: Kniha speciálně o tom, jaké analýzy se provádějí s lidskými těly (od crash testů až po křižování), vyjde koncem roku v nakladatelství Dokořán.