Sdružení českých vysokých škol a Akademie věd Cesnet dokončilo budování nové gigabitové sítě pro akademické a výzkumné účely pod názvem Cesnet2. Nyní se jen čeká na připojení do mezinárodní akademické sítě Géant, které je Cesnet členem. ...
Sdružení českých vysokých škol a Akademie věd Cesnet dokončilo budování nové gigabitové sítě pro akademické a výzkumné účely pod názvem Cesnet2. Nyní se jen čeká na připojení do mezinárodní akademické sítě Géant, které je Cesnet členem.
V rámci ČR již funguje 8 linek s kapacitou 2,5 Gb/s, 4 okruhy o rychlosti 34 Mb/s a další spoje s nižší kapacitou. Použitím rychlosti 2,5 Gb/s pro páteřní síť se Cesnet2 dostal na úroveň akademických sítí, zabezpečujících chod projektu Internet2.
Externí konektivita, která podle ředitele Cesnetu Jana Gruntoráda byla vždy určitým problémem, by se měla také zlepšit — do Géantu povede 1,2Gb/s linka, do USA (prostřednictvím Ebone) 155Mb/s a připojení k NIXu bude mít kapacitu 100 Mb/s.
Původní Cesnet byl zprovozněn v roce 1993, kdy měla páteřní linka mezi Prahou a Brnem kapacitu 64 Kb/s a do USA (Ebone) vedlo spojení o rychlosti 19,2 Kb/s. Cesnet byl posléze v roce 1997 nahrazen sítí TEN-34, kde se již kapacity pohybovaly v řádech megabitů za vteřinu, a v roce 2000 jej sdružení nahradilo verzí TEN-155, na které staví právě Cesnet2.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.