Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Chybné obvody nemají vadit

Výzkumníci společnosti Hewlett-Packard věří, že vyvinuli výrobní technologii, která umožní výrobcům počítačových čipů navyšovat jejich výkon i poté, co dosavadní konvenční tranzistory dosáhnou atomové úrovně.
Nová technika vychází z matematického principu zvaného kódovací teorie a má umožnit masivní výrobu příštích generací mikroprocesorových obvodů ve velkých objemech. Vývoj technologie je součástí výzkumného projektu laboratoří HP, jehož cílem je v příštích deseti letech nahradit současné mikroprocesorové tranzistory tzv. souřadnicovými bloky.
Ty pro přenos náboje využívají křemíkové nanospoje uspořádané do pravoúhlých skupin nanodrátů. Elektrický výboj vzniklý v tomto prostoru může být přepínán mezi stavy zapnuto a vypnuto, tj. 0 a 1. Nanospoj představuje trubici o síle jednoho uhlíkového atomu.
Současně se vědcům z HP podařilo vyvinout metodu, díky níž bude zachována funkčnost nanospojů i v případě přerušení kontaktů vlivem výrobní chyby. Za neomezenou funkčností i defektních čipů stojí právě implementace kódovací teorie, která přenos dat v místě příjmu ověřuje a případné odchylky dokáže korigovat. Schopnost obcházet nefunkční spoje v souřadnicových blocích výzkumníci nazvali demultiplexer. Kódovací teorii zná lidstvo již od 40. let minulého století a na jejím principu již dnes přenášejí hlas mobilní telefony.
Takzvaný souřadnicový design křemíkových čipů vstoupí na scénu pravděpodobně s přechodem na 22nanometrovou technologii výroby, jenž se očekává kolem roku 2016.

autor lks


 
 
Nahoru
 
Nahoru