Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Cray spojí skalární a vektorovou architekturu

Plány na vytvoření nové superpočítačové platformy se zabývá společnost Cray. Její základ by měly tvořit čtyři odlišné typy výpočetních přístupu , jež společnost integruje do konceptu blade serveru.
Operačním systémem platformy se stane Linux a procesory dodá společnost AMD. Konkrétně jde o serverové Opterony. Vše by mělo na trh dorazit do roku 2010.
Výzkumníci firmy Cray došli k závěru, že superpočítače budoucnosti by se neměly jednostranně orientovat na skalární nebo naopak vektorový typ výpočtů. Proto se rozhodli oba typy spojit.
Steve Conway, tiskový mluvčí společnosti, k tomu dodává: „Pokud máte v silně vektorové aplikaci jedno procento skalárních výpočtů a nemáte v systému skalární procesor, potom zpracováním tohoto jednoho procenta strávíte 10krát více času než na příslušně disponovaném zařízení.“
První část nového přístupu firmy spočívá v nabídnutí jednotného programovacího prostředí, jež by vyhovovalo všem počítačům, jež Cray produkuje. To bude založeno na Linuxu a trh jej poprvé spatří v příštím roce.
Další fáze přinese jednotný výpočetní systém schopný pojmout různé typy blade serverů optimalizovaných pro skalární, vektorové a multivláknové zpracování dat. Blady budou rovněž obsahovat hardwarové akcelerátory, jež jejich specifické funkce výkonově podpoří. Překladače napřed zanalyzují zpracovávaný kód dané úlohy a ten rozdělí mezi specializované typy serverů.
Procesory AMD Opteron pro novou generaci superpočítačů Cray speciálně upraví firma Texas Instruments. Na stejný kus křemíku se kromě procesoru ještě přidají tzv. ASICs (Application-specific Integrated Circuits). Cray navíc vyvine systémy, jež budou odlišené výpočetní zdroje systému přiřazovat různým druhům aplikací.
Celý projekt by mohla finančně podpořit americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Project Agency). O prostředky stejného programu ovšem s Crayem soupeří společnosti Sun a IBM. IBM chce dokonce spojit skalární a vektorové zpracování do jednoho procesoru a sice slavného multijádrového Cellu.

autor Lukas Kriz


 
 
Nahoru
 
Nahoru