Testy DNA zachraňují v USA lidi neprávem odsouzené mnohdy doslova z cel smrti. Zemřel autor názvu Velký třesk, britský astronom Fred Hoyle. A další pravidelná záplava linků z českých i zahraničních serverů…
O tom, že testy DNA jsou mnohem přesnější než zkoušky na základě vlasů a nehtů, si můžete přečíst na Ihned.
Díky genetickým testům musí být nyní revidována celá řada kriminalistických případů a mnozí nevinně odsouzení se dostávají z cely smrti na svobodu. Mimochodem: k testům se obvykle používá mitochondriální DNA, kterou dědíme pouze po matce. (Mitochodnrie jsou organely, které v buňkách odpovídají za energetický metabolismus. Jedná se původně o aerobní bakterie, které byly pohlceny eukaryotickou buňkou. Dodnes si zachovaly jakousi "autonomii", tj. kopírování jejich nukleové kyseliny probíhá nezávisle. Spermie mitochondriální DNA vůbec neobsahují.)
O tom, že drůbež krmená chilli dokáže vzdorovat mikroorganismům i bez použití antibiotik píše New Scientist.
Na webových stránkách téhož serveru najdete i článek o tom, jak se byl vyvinut nový algoritmus umožňující lepší simulace chemických reakcí na současných superpočítačích. Článek naleznete zde.
Zemřel britský fyzik Fred Hoyle, který byl svého času hlavním odpůrcem teorie velkého třesku a obhajoval dnes vesměs odmítanou koncepci stacionárního vesmíru. Paradoxně, právě od Hoyla pochází samotný (jím samým ironicky míněný) název Velký třesk (Bing Bang – český ekvivalent byl vymyšlen Jiřím Grygarem). O Hoylovi se píše na serveru Idnes.
Mimochodem, Hoyle byl také znám jako autor bizarních teorií týkajících se vzniku života. Zastával myšlenku panspermie, dle které se měly první živé organismy dostat za Zem z vesmíru. Hoylovi (respektive jeho vědecké pověsti) se pak stal definitivně osudný názor, že něco takového se děje i dnes a epidemie jsou roznášeny kometami.
A ještě jednou iDnes: Na Lounsku byl nalezen 65 milionů let starý zkamenělý strom.