Čínská akademie věd oznámila, že se vědcům v Pekingu podařilo přečíst genom rýže. Číňanům už oficiálně poblahopřál Francis Collins, který stojí v čele projektu výzkumu genomu lidského. Právě genom rýže je přitom po lidském genomu druh ...
Čínská akademie věd oznámila, že se vědcům v Pekingu podařilo přečíst genom rýže. Číňanům už oficiálně poblahopřál Francis Collins, který stojí v čele projektu výzkumu genomu lidského. Právě genom rýže je přitom po lidském genomu druhou nejdelší sekvencí DNA, kterou se podařilo zdokumentovat.
Informaci jsme jako první získali od firmy Sun, na jejímž serveru Enterprise 10000 byly výzkum prováděn. Použit byl přitom i čínský superpočítač Dawning 3000 (v době spuštění na něm běžel AIX). Čínští vědci si na sunovském serveru pochvalovali zejména paměťovou kapacitu. Uváděli, že počítače pro ně nejsou pouze prostředkem, ale jejich možnosti přímo určují i optimální cestu, kterou se výzkum má ubírat. V tomto případě byly údajně použity také nové algoritmy, jež umožňují rychle nalézat genové sekvence v rámci celé DNA. Zatím však není známo, jak velkou část rýžové DNA geny představují a kolik připadá na "junk".
Podrobnosti můžete získat na adrese http://210.83.138.53/rice/. Konkrétně se jedná o poddruh rýže označovaný jako "indica", který je základem celé řady čínských kultivarů.
Na http://210.83.138.53/rice/download.php si pak dokonce můžete sekvenci rýžové DNA také stáhnout (celý soubor má však okolo 100 MB – délka rýžové DNA má oproti té lidské přibližně sedminovou velikost). Eric Lander, který koordinoval projekt přečtení lidského genomu, vyzdvihl v této souvislosti, že čínští vědci data veřejně uvolnili.
Čína se přitom významně podílela už na projektu přečtení lidského genomu, alespoň posuzováno podle vynaloženého strojového času.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.