Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Kolik kapek obsahuje čajová lžička?

Jaké by to asi bylo, kdyby se u každé fyzikální veličiny používaly pouze násobky jedné jednotky? Život by byl asi snazší, nicméně svět by patrně ztratil kus své poetiky. Dokud se budou spolu s kilometry používat míle, s metry stopy či s kilowaty koňské síly, bude zapotřebí převodníků těchto veličin. Také vás někdy někdo zaskočil otázkou typu: "A kolik metrů vlastně měří ta námořní míle?" Máte-li zapnutý počítač, odpověď může následovat po několika stiscích tlačítek. Pokud čirou náhodou nevlastníte téměř dokonalou paměť, nebo pokud neradi saháte do prachem zapadlé knihovny s různými tabulkami jednotek, nabízí se Convert program, který si bude vztahy mezi různými jednotkami popisujícími stejnou veličinu pamatovat za vás. Důraz klade na evropské a angloamerické jednotky.
Protože se aplikace nemusí instalovat a má pouze několik stovek kilobajtů, může pomoci nejen doma, ale i všude tam, kde je k dispozici připojení k Internetu. Dosud poslední verze 4.08 pochází z roku 1998. Program existuje pouze v anglické verzi, to by však nemělo vadit ani uživatelům nepříliš zběhlým v tomto jazyce, neboť řada jednotek se v angličtině píše stejně nebo podobně jako v češtině. Pro začínající angličtináře se navíc může stát dobrou pomůckou při sebevzdělávání.
Jednotky se člení do 21 kategorií. Patří mezi ně například rychlost, teplota, průtok, ale i počítač nebo čas. Na jedné straně zadává uživatel vstupní jednotku, na straně druhé výstupní. Protože některé jednotky jsou vůči jiným vzájemně posunuty (např. stupně Celsia a Kelvina), lze zadat přímo množství vstupní jednotky, které je vzápětí převedeno na nominální hodnotu jednotky výstupní. Autor ponechal uživateli i zadní vrátka v podobě zákaznické kategorie.
Ovládání a uživatelská nastavení
Pokud budete některou jednotku postrádat, můžete si ji sami dodefinovat. Program se ovládá velmi jednoduše. Mezi jednotlivými kategoriemi se přepínáte pomocí myši. Volba vstupní a výstupní jednotky se provádí rovněž myší. Klávesnici využijete pouze v případě, že chcete zadat jiný než jednotkový počet vstupních jednotek. V aplikačních nastaveních lze definovat, zda se má používat vědecká nebo běžná notace velmi malých, nebo naopak velkých čísel. Dále si můžete v intervalu od jedné do deseti vybrat počet desetinných míst, která se u převodů mají používat. V zaškrtávacích políčkách určíte, které kategorie mají být v okně vaší aplikace zobrazovány. Výsledek výpočtu si můžete uložit do systémové schránky a odtud s ním dále pracovat.
Programem se můžete nechat nejen poučit, ale i pobavit. Z tohoto hlediska mne nejvíce zaujala kategorie objem. Autor například tvrdí, že do jednoho krychlového centimetru se vejde téměř 15,5 kapky. Správný šálek potom obsahuje 48 čajových lžiček například mléka. Program samozřejmě nenahradí rozsáhlé fyzikální tabulky.
Ale o to autorovi zřejmě nešlo. Asi se jenom snažil přiblížit svému okolí podivuhodný svět Evropanů, kteří vše poměřují tak podivnými jednotkami, jako jsou metry, gramy nebo litry. Nám se ovšem jejich jednotky mohou zdát o to podivnější, že zhusta netvoří průhledně jednoduchou dekadickou soustavu. Copak Britové, ti jsou svým lpěním na komplikovaných tradicích pověstní. Že si však stejně počínali i přímočaří a praktičtí Američané v době, kdy se lámal chleba v oblasti jednotek, nad tím zůstává rozum stát. Nyní je jakákoliv změna na tomto poli finančně prakticky neúnosná, a tak nám asi nezbývá nic jiného, než vytvářet a používat programy typu Convert.

——–
Convert: Aplikace pro převod fyzikálních jednotek
Adresa: http://www.joshmadison.com/software
Autor: Joshua F. Madison
Platforma: Windows 95/98/NT
Licence: freeware
Velikost: 580 KB

autor Dušan Juhás


 
 
Nahoru
 
Nahoru