Mimořádně rychlý kvantový algoritmus, který umí najít objekt ve velké databázi i při nepřesně položené otázce, vznikl v Bellových laboratořích, výzkumném pracovišti společnosti Lucent. Autorem je výzkumník kvantových počítačových systémů firmy Bell Labs Lov Grover, který před čtyřmi lety přišel s kvantovým vyhledávacím algoritmem GSA (Grover Search Algorithm), na němž se ukázalo, jak může kvantový počítač překonat omezenou rychlost konvenčních počítačů.
Autor algoritmu popisuje výhody jeho využití následovně: "Například si pamatujete, že křestní jméno člověka, kterého hledáte v databázi, je John, ale nepamatujete si jeho příjmení, jen to, že to bylo běžné jméno jako Smith nebo Jones nebo Miller. Domníváte se, že pravděpodobnost příjmení Smith je 50%, pravděpodobnost, že je to Jones, 30%, a pravděpodobnost, že je to Miller, je 20%. Pamatujete si také, že žije někde poblíž Lincolnova Centra v New Yorku, v bytě s výhledem na Broadway. A ještě si pamatujete, že při pohledu na jeho vizitku vás zaujalo, že poslední čtyři číslice z jeho telefonního čísla jsou stejné, jako má váš lékař. S novým algoritmem a kvantovým počítačem je hledání tohoto člověka uskutečnitelné velice rychle."
Kvantová výpočetní technika je nově vznikající výzkumný obor, v němž se aplikuje kvantová fyzika při vývoji výkonnějších počítačů. Dosud se sice podařilo sestrojit pouze poměrně primitivní kvantové počítače, mnoho vědců však věří, že má kvantová výpočetní technika velký potenciál. Jenom pro představu: pokud nějaká databáze obsahuje milion položek, klasický počítač obvykle potřebuje provést 500 000 kroků, než najde požadovaný údaj. Kvantový počítač, užívající algoritmus GSA, může podle představitelů Bellových laboratoří potřebovat jen okolo 1 000 kroků — což znamená značné zvýšení rychlosti, které je ještě výraznější s růstem velikosti databáze.