Z rostoucí frekvence zpráv o metamateriálech lze usoudit, že se z těchto technik stává nový vědecký hit. Zdaleka přitom nejde jen o aplikace neviditelnosti.
Stáčení vln „dovnitř za předmět“ by se mohlo používat i pro usměrnění a zvýšení účinnosti bezdrátového napájení. Existují pokusy si takto hrát se seismickými vlnami a „zneviditelnit“ pro ně budovy. Velice zvláštní je přístup, kdy by podobné látky měly nějak ovlivňovat a stáčet vedené teplo – což působí zvlášť divně, když zde nejde o vlnění, ale i difuzi; navíc teplo je neuspořádaná forma energie, takže nějak kouzlit s jeho toky jakoby odporovalo druhému zákonu termodynamiky. Nicméně údajně se takto dá modifikovat tvar izoterm, což by mohlo nabídnout třeba účinnější chlazení elektroniky.
Další výzkum dává metamateriály do souvislosti s hologramy.
Kromě toho se pak objevují i stále nové látky, které mohou být základem metamateriálů. Zlato a stříbro není jediné, využít lze i nitrid titanu. Ten se již v elektronice používá, takže by nabízel snadnější propojení funkčního metamateriálu s dalšími systémy, např. pro řízení a „přepínání“ jeho vlastností.
Podrobnosti Computerworld.cz.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.