Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Palubní počítač proti opilým řidičům

Světlo světa spatřilo již několik typů palubních počítačů, které mají zabránit podnapilým řidičům v jízdě. Prozatím poslední prototyp se zařadil do přístrojů sledujících řidičovy oči. Britský vědec Dilwyn Marple-Horvat z Bristolské univerzity se již několik let zabývá studiem koordinace mezi pohyby očí a pohyby těla. Prototyp “soukromého policisty” se stal vedlejším produktem výzkumu věnovaného vzácnému degenerativnímu onemocnění mozku, který by měl pomoci lidem s tímto postižením opět správně koordinovat všechny pohyby.

Marple-Horvat se rozhodl otestovat skupinu dobrovolníků, kteří si hráli s automobilovým počítačovým simulátorem po požití alkoholu. Z výsledků vyplynulo, že ve většině případů se zkracuje odstup od stočení zraku do otočení volantem stejným směrem. Zatímco u střízlivého člověka je možno sledovat průměrnou prodlevu 0,85 vteřin, po dvou skleničkách alkoholu se tato doba zkracuje na necelých 0,5 vteřin.
Důvodem popsaného jevu přitom není zrychlování reakce, ale naopak zpomalování pohybu očí. Mozek pod vlivem alkoholu nedokáže dát očním svalům povel ke změně polohy nebo dokonce místo správných impulsů vysílá chybné, které musí vzápětí opravovat. Obrazný obrat “plovoucí oči” tedy v podstatě vyjadřuje to, co nyní bylo ověřeno experimentálně.
Prototyp nově sestaveného zařízení se skládá z řídícího počítače, snímačů pohybu volantu a kamery, namířené na obličej řidiče. Pokud odezva mezi stočením zraku a pohybem volantu klesne pod běžnou hodnotu, měl by systém automaticky snížit rychlost vozidla, popřípadě je zcela zastavit.
Prozatím však nelze očekávat, že tento nápad najde uplatnění v praxi, a to nejen proto, že se jeho cena pohybuje kolem 20 tisíc liber. Protože žádný zákon v současnosti používání podobných pomůcek nepřikazuje, bylo by třeba získat souhlas řidičů, což není příliš pravděpodobné.

autor Jiří T. Pelech


 
 
Nahoru
 
Nahoru