Dvě stě Belgičanů dostane možnost být mezi prvními na světě, kteří si budou moci vychutnat své noviny z elektronického papíru. Antverpský deník De Tijd získá prvenství v distribuci novin na e-papíře. Tato vymoženost čtenáře vyjde na 400 eur.
Obyvatelé Antverp účastnící se pokusné distribuce belgických novin však platit nemusejí. Testovací období bude trvat tři měsíce, po jejichž uplynutí budou výsledky vyhodnoceny univerzitními odborníky. “Pokud vše půjde podle plánu, sestavíme na základě výsledků experimentu obchodní plán,“ říká vedoucí projektu Peter Bruynseels.
Namísto papíru čtenáři dostanou obrazovku ve formě ohebného plastikového archu. Ten je přibližně stejně veliký jako klasické noviny. Každé ráno si předplatitelé svůj e-papír připojí k počítači a z internetu stáhnou nejnovější zprávy. Při samotné četbě již přístup k počítači není nutný. V místech bezdrátového pokrytí lze novinky aktualizovat průběžně po celý den.
E-papír má dle Bruynseelse několik předností oproti klasickým obrazovkám. „Je tenčí, lehčí, ohebný, přenosný, nepotřebuje tolik energie a baterie vydrží celý týden. Obraz nebliká a evokuje pocit klasického papírového periodika. Na obrazovku si také lze dělat poznámky,“ pochvaluje si.
Nevýhodou je, že zatím zvládá jen černobílé zobrazení. Technika zobrazení, jíž De Tijd hodlá využívat, byla vyvinuta na MIT (Massachusetts Institute of Technology). Plastový arch ve skutečnosti sestává ze dvou listů, mezi nimiž se nacházejí miliony černých a bílých miniaturních kuliček. Síť elektrod potom kuličky formuje a přeskupuje, čímž vzniká text a obrázky. V současnosti probíhají i pokusy s barevným zobrazením, zatím se však podařilo zobrazit jen šestnáct odstínů šedé.
Kapacita e-papírových belgických novin bude 244 Mb, takže se do nich spolehlivě vejdou zprávy za celý měsíc. Ukládat však lze i e-knihy a jiné dokumenty. „S pohyblivými obrázky a zvukem se do budoucna také počítá,“ říká Russel J Wilcox ze společnosti E Ink.
Ne každý by byl ochoten zaplatit 400 eur za noviny na e-papíře. Vysoká cena se však sníží, jakmile nastoupí hromadná výroba. Zraky světových periodik budou nyní spočívat na antverpských novinách De Tijd. Bude-li pokus úspěšný mohly by totiž následovat příkladu Belgičanů. Takovým způsobem by se dalo ušetřit na cenách papíru a částkách za distribuci, které nejsou zrovna zanedbatelné. Vydávat časopis na internetu je mnohem levnější, než ho šířit tištěnou formou. Většina dnešních čtenářů však stále dává přednost papírové podobě, která je pro ně levná, přenosná, ohebná a nepotřebuje baterii. Jakmile se však na trh dostane levný a spolehlivý e-papír, bude mít klasický list důstojného konkurenta.