Raketa nejdřív poletí virtuálně

Technologie |

Jet Propulsion Laboratory (JPL) agentury NASA vyvíjí prototyp sítě, která umožní návrhářům a vědcům NASA roztroušeným po celé zemi spolupracovat v reálném čase na vývoji kosmických zařízení, která budou použita při budoucích expedicíc ...




Jet Propulsion Laboratory (JPL) agentury NASA vyvíjí prototyp sítě, která umožní návrhářům a vědcům NASA roztroušeným po celé zemi spolupracovat v reálném čase na vývoji kosmických zařízení, která budou použita při budoucích expedicích na Mars a další planety.
Integrované prostředí pro vývoj kosmického zařízení (ISDE) je "virtuálněreálná" síť, která umožní vědcům z JPL výměnu názorů a informací s vědci z ostatních NASA center Ames Research Center v Moffet Field v Kaliforniii, Langley Research Center v Hamptonu ve Virginii a Johnson Space Center v texaském Houstonu.
Technologie virtuální reality, která je dnes často používána v letectví v soukromém sektoru, umožňuje převést komplexní návrhy kosmického zařízení do 3D reality.
Při použití softwarového produktu pro virtuální realitu Continuum firmy Technologies Inc., budou moci vědci při návrhu zařízení pro kosmické rakety simulovat scénáře "co kdyby" a virtuálně raketu zalétat ještě před tím, než bude vyroben nákladný hardware. Mnohem významnější však bude to, že všichni vědci z laboratoří NASA budou mít možnost prostudovat a navzájem posoudit aplikace ve virtuální realitě svých kolegů.
"Dává to lidem doslova možnost pracovat současně na stejném problému," říká Creve Maples, prezident a hlavní technolog Muse Technologies, který v minulosti šéfoval laboratoři pro umělé prostředí v Sandia National Laboratories. "Je to úplně nový prostor," tvrdí. "Lidé s různou kvalifikaci, za použití svých specifických nástrojů budou moci pracovat společně, sdílet totéž prostředí způsobem, který byl donedávna nepředstavitelný. Je to obrovský přínos pro produktivitu a kreativitu lidí." ISDE umožní členům týmu v různých centrech virtuálně "přeskakovat" z jedné výzkumné laboratoře do druhé a srovnávat a konzultovat jednotlivé návrhy.
Výzkumní pracovníci mohou používat Continuum, aby si vytvářeli osobní a soukromé sítě, ve kterých mohou svobodně pracovat se svými údaji a nástroji. Continuum tak zároveň umožňuje uživatelům, aby si i ve sdíleném prostředí uchovali své soukromí z hlediska bezpečnosti.
Software umožňuje vědcům sledovat virtuální poradu na monitoru pomocí speciálního modulu, nebo použít zařízení podobné mikroskopu, které se připojí k počítači a které umožňuje ještě virtuálnější zkušenost. S tímto zařízením (zvaným komplexní ponor) má vědec k dispozici zvuky a vizuální efekty, včetně takových detailů, jako je periferní vidění. Toto zařízení umožňuje vytváření několika simultánních scénářů v reálném čase Maples je nazývá "paralelními vesmíry". Další věc, kterou zařízení umožňuje, jsou skoky v čase na začátek výzkumu, ale i na konec simulace, pokud vědce zajímá jeden konkrétní aspekt.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.