Síť Géant2, která má složit především pro akademické účely, byla v polovině června oficiálně otevřena v Lucembursku.
Síť Géant2, která má složit především pro akademické účely, byla v polovině června oficiálně otevřena v Lucembursku.
Projekt Géant2, který koordinuje jménem evropských sítí národního výzkumu a vzdělávání sdružení Dante (v Česku jde o Cesnet), má propojit více než tři miliony výzkumných pracovníků ze 34 zemí. Podle představitelů Dante jde o zatím největší sítí vytvořenou pro potřeby evropské akademické komunity. Její kapacita dosahuje hodnoty 500 Gb/s a vedle standardního IP připojení síť poskytuje na vybraných trasách i přepínané okruhy, jež poskytují vyhrazená přímá spojení pro nejnáročnější aplikace.
Dvě třetiny sítě Géant2 jsou realizovány na pronajatých temných vláknech a síť je osazena přenosovým zařízením a přepínači Alcatel. Vlastní pronajatá vlákna poskytují větší kontrolu výkonu a nákladů než okruhy pronajaté od poskytovatelů telekomunikačních služeb.
Géant2 je propojena s obdobnými sítěmi v Severní Americe, Latinské Americe, Středomoří, Středním východě, jižní Africe a také s asijsko-pacifickým regionem. Vedle pracovní sítě vzniká paralelní testovací síť, jež bude sloužit jako testovací prostor pro nové technologie před jejich uvedením na trh.
Projekt Géant2 je spolufinancován Evropskou unií, která přispívá částkou 93 milionů eur, což je 50 % celkových nákladů. Zbývající prostředky poskytují partneři projektu z řad národních sítí pro vědu, výzkum a vzdělávání.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.