Společnost IBM oznámila, že stavem úspěšného testování prošel nejnovější prototyp superpočítače, jehož celkový výkon je v porovnání s veškerými předchozími modely více než trojnásobný. Pod nenápadným označením RS/6000 SP (rovněž také přezdívaný "ASCI White") se skrývá model dosahujícího výkonu 12,3 trilionu operací v plovoucí čárce za sekundu — což znamená mj. i prolomení magické bariéry dvoumístného výkonu uvedného v teraflopech.
"Nový model je asi tisíckrát rychlejší než slavný Deep Blue, který před třemi lety zvítězil nad šachovým velmistrem G. Kasparovem. Tento pokrok dává vytušit, jak obrovským tempem probíhá vývoj v této oblasti," uvedla mluvčí IBM Juliet Harbottleová.
ASCI White bude využíván Ministerstvem energetiky (DOE) USA pro realizaci složitých trojrozměrných simulací. Do této kategorie mají spadat např. bezpečné simulace testů nukleárních zbraní. Celé zařízení je tvořeno 8 192 měděnými mikroprocesory a obsahuje 6 TB fyzické paměti a celkem 160 TB úložného diskového prostoru — což je jen pro srovnání kapacita zhruba odpovídající 36 milionům knih. Operačním systémem bude AIX.
V Národní výzkumné laboratoři v Lawrence Livermoore (Kalifornie), kam bude tento "brouček" někdy začátkem příštího roku instalován, musejí už nyní počítat s plochou o rozloze dvou basketbalových hřišť; jen samotná přeprava si vyžádá na osmadvacet plně naložených kamionů.
"Tento fenomanální triumf znamená opravdový krok kupředu," prohlásil Martin Hingley, analytik společnosti IDC. "Je docela dobře možné, že IBM je jedinou společností na světě, která dokáže dát dohromady tak složité zařízení. V současnosti s největší pravděpodobností neexistuje pro ASCI White žádné širší komerční využití, nicméně menší varianty mohou nalézt uplatnění v nejrůznějších institucích a službách — např. v organizacích zabývajícími se předpověďmi počasí nebo simulacemi aerodynamických tunelů v automobilovém návrhářství.
V první řadě jde však o marketingovou asociaci. IBM může říci: Podívejte se, jak obrovské zařízení s omračujícím výkonem máme. Představte si, co všechno můžete dělat s počítačem zabírajícím desetinu místa," uvedl dále Martin Hingley. Superpočítače tak paradoxně pomůže prodávat obyčejná stolní PC, notebooky či řešení z oblasti e-commerce. Na druhé straně ale stoupá i nasazení těchto strojů mimo vládní, výzkumné a armádní instituce — přibližně polovina z pěti set nejrychlejších počítačú světa se již uplatňuje přímo v komerční sféře.
Žebříček superpočítačů top500 (http://www.top500.org) udává jako nejvýkonnější současný superpočítač Intel ASCII Red. Na druhém místě je další stroj od IBM (celý název ASCI Blue-Pacific SST, IBM SP 604e), na třetím pak ASCI Blue Mountain od SGI. Právě IBM, SGI a Sun jsou dnes největšími soupeři na superpočítačovém trhu.