***tisková zpráva společnosti IBM
Společnost IBM oznámila, že se jí podařilo vyvinout dlouho hledané vylepšení tranzistoru – drobného přepínače, který je základním stavebním prvkem prakticky všech současných mikročipů.
Ve spolupráci s AMD a dalšími vývojovými partnery Sony a Toshiba našla společnost způsob, jak vyrobit rozhodující součást tranzistoru z nového materiálu. Otevřela tak cestu k čipovým obvodům, které jsou menší, rychlejší a energeticky účinnější, než bylo dosud považováno za možné. Novou technologii lze začlenit do stávající výroby čipů s minimálními změnami nástrojového vybavení a procesů, takže je ekonomicky přijatelná.
Očekává se, že tento úspěch bude mít dalekosáhlý dopad a povede k vylepšení elektronických systémů všech druhů, od počítačů až po spotřební elektroniku. Společnost IBM začlenila tuto technologii do své nejmodernější linky na výrobu polovodičů v East Fishkill ve státě New York a od roku 2008 ji bude používat u svých produktů.
„Zásadní překážkou, které musel čipový průmysl dosud čelit, bylo, jak daleko můžeme posouvat současnou technologii,“ řekl Dr. T. C. Chen, viceprezident vědy a technologie v divizi IBM Research. „Po více než desetiletém úsilí teď známe cestu vpřed. Vzhledem k tomu, jak všudypřítomná je čipová technologie v našich životech, prospěje tato práce lidem v nejrůznějších aspektech života.“
Technologie nazvaná High-K Metal Gate (kovová brána s vysokou dielektrickou konstantou) používá nový materiál v kritické části tranzistoru, která řídí jeho hlavní funkci zapínání a vypínání. Tento materiál ve srovnání s předchůdcem poskytuje výrazně lepší elektrické vlastnosti, zkvalitňuje funkci tranzistoru a zároveň umožňuje při zmenšování tranzistoru překonat současné limity.
Použití nového materiálu umožní výrobcům čipů pokračovat v souladu s Mooreovým zákonem, podle nějž se má počet tranzistorů na čipu každých 12–18 měsíců zdvojnásobit, což zároveň zdokonaluje výkon a funkci čipu. Polovodičovému průmyslu se už několik desítek let daří udržovat toto tempo zdokonalování, ale se současnou technologií se už dostával na její hranice, což ohrozilo další pokrok a vývoj.
Stejně důležitá jako samotný nový materiál je i metoda jeho zavádění do současných výrobních technik. Týmu IBM se podařilo vytvořit tuto tranzistorovou součástku z nového materiálu bez nutnosti použití zvláštních nástrojů nebo změn výrobních procesů – a to byl pochopitelně základní předpoklad ekonomické použitelnosti této technologie.