Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Test: Vadí smartphonu zmrzlé prsty?

Redaktoři v rámci rozsáhlého testu spolehlivosti telefonů v teplotách pod bodem mrazu zkoumali i spolupráci studeného prstu s dotykovým displejem. Mnoho uživatelů takto ovládaných mobilních telefonů si stěžovalo, že displej na doteky studeným prstem nereaguje.

Pravděpodobnou příčinou by mohlo být zhoršení vodivosti lidského těla při nižších teplotách. Většina současných chytrých telefonů je totiž vybavena kapacitním displejem. Ten reaguje na elektricky vodivý prst. Pokud je ale prst studený, odmítá s ním displej spolupracovat.

Telefony byly do začátku testu připojeny k napájení a uzavřeny do vodotěsného obalu, který měl zamezit kondenzaci par na displeji. Teplotu v chladicí místnosti nastavili na -20° C. Testovány byly přístroje Apple iPhone 4S, HTC Evo 3d, Nokia Lumia 800, Samsung Galaxy Nexus a Galaxy SII. K ovládání použili elektricky vodivé rukavice a stylusy. Zkusili i ovládání nekrytým prstem.

Po 12 hodinách byla teplota zvýšena na -15° C. Do místnosti vstoupila testovací osoba. Testování bylo zahájeno 20 minut po vyjmutí telefonu z obalu. HTC a Samsungy začaly okamžitě reagovat. Apple iPhone a Nokia Lumia se ale spustit odmítaly a probralo je až zahřátí v dlani zhruba po dobu jedné minuty. První zkouška byla provedena holým prstem. Před zahájením byly prst i displej očištěny od případných nečistot a mastnoty. Povrchovou teplotu prstu měřili pomocí čidel využívaných k testům ochranných rukavic.

Prst nechali chladnout přirozeně. Displej přestal reagovat ve chvíli, kdy teplota prstu klesla pod 7° C. Nejnižší naměřená teplota prstu měla hodnotu 3° C. Displeje samotné pracovaly i při teplotách hluboko pod bodem mrazu správně. Na vině tedy opravdu byl velký pokles povrchové teploty pokožky.

Při testu si redaktoři všimli ještě jednoho problému. Telefony jsou velmi hladké a mají tendenci ze zkřehlé ruky vyklouzávat. V tomto ohledu dopadl nejlépe Samsung Galaxy Nexus, který má na zadní straně protiskluzovou úpravu. Oproti tomu hranatý iPhone padal z ruky velmi ochotně. Jeho kovový rám navíc studenou ruku ještě více ochlazoval. Nejpříjemněji na dotek působil zmražený Samsung Galaxy SII.

Další test se zaměřil na jednoduchost přijetí hovoru. U iPhonu je to jednoduché – stačí stisknout tlačítko. U staršího Samsungu je nutné hovor přijmout nebo odmítnout tahem prstu. Novější Samsung a HTC jsou vybaveny ikonami, které stačí stisknout. Nokia Lumia 800 se systémem Windows Phone byla v tomto ohledu nejpomalejší, protože bylo nutné počkat na zobrazení speciální obrazovky, na které lze teprve hovor přijmout. To vyžaduje určitý cvik.

Poslední z testů prověřil možnost telefonování. Nejpřijemnější na dotek je tlačítko iPhonu umístěné pod displejem. Obdobně tlačítko Samsungu umístěné na straně se ovládalo pohodlně. Nejhůře šlo stisknout zapuštěné tlačítko u HTC. V rukavicích je tento telefon tímto způsobem v podstatě nepoužitelný. U Lumie je tlačítko zapuštěné jen mírně a při troše praxe je možné je stisknout i v rukavicích.

Tyto testy byly součástí rozáhlejšího testování, o kterém se můžete více dočíst v dnešním Computerworldu.

autor Tadeáš Pelech


 
 
Nahoru
 
Nahoru