Vybudování roamingu mezi akademickými sítěmi participujících organizací je cílem pilotního projektu eduRoam, jehož koordinátorem je sdružení CESNET. Projekt byl spuštěn 6. září letošního roku. Uživatelé sítí, které se do něj zapojí, budou moci využívat síťovou konektivitu nejen ve své domovské instituci jako doposud, ale budou se moci transparentně připojit i do všech ostatních sítí začleněných do projektu. Do roamingu je v současnosti zapojeno šestnáct zemí Evropské unie. Díky tomu se pro uživatele otevírá obrovská platforma přístupu k síti.
Projekt je omezen na akademickou sféru a účastníky, kteří jsou připojeni do sítě CESNET2 a splňují tzv. zásady přijatého užití sítě CESNET2. V současné době jsou účastníky projektu ČVUT FEL Praha, Technická univerzita v Liberci, Západočeská univerzita v Plzni, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Univerzita Karlova v Praze, Lékařská fakulta UK Hradec Králové, VŠCHT Praha a kraj Vysočina.
Podrobnosti o aktuálním vývoji v oblasti roamingu mezi akademickými sítěmi najdete na webových stránkách projektu na adrese http://www.eduroam.cz .
Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. V současné době provozuje národní gigabitovou síť CESNET2 a spolupracuje s Kanadou, Nizozemím a USA na budování globální lambda sítě GLIF (Global Lambda Integrated Facility). Díky aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v evropském projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na http://www.cesnet.cz)