IBM vyvinula nejrychlejší mikročip na světě, který umožní, že komunikační systémy budou schopny pracovat mnohem rychleji než doposud. Nový mikročip totiž pracuje s rychlostí přesahující 110 gigahertzů, což je 110 miliard cyklů za sekundu.
Nový čip překoná rychlostí dosavadní rekord, který držel rovněž výrobek společnosti IBM. Ten byl však schopen pracovat jen do rychlosti 80 gigahertzů, ačkoli běžnější je rychlost od 50 do 60 gigahertzů. Tak jako v předchozích případech i nový mikročip používá technologii prvků křemík a germanium.
Mikročip se bude využívat hlavně v zařízeních na přenos dat, což jsou zejména přepínače používané v sítích optické komunikace, podotýká agentura Reuters. Taková zařízení prodávají hlavně firmy Cisco Systems a někteří její rivalové, jako je Foundry Networks, Extreme Networks, Juniper Networks a další.
Vedle propojení počítačů, telefonů a dalších elektronických zařízení v optických sítích mohou být tyto čipy využity také pro další aplikace, kde je důležitá vysoká výkonnost a rychlý přenos. Takovým případem je třeba využití pro vojenské účely.