Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Umělá kůže – pružina z nanotrubiček měří sílu tahu

Na rozdíl od senzorů s podobnou funkčností stačí v tomto případě ale velmi tenká vrstva. „Kůže“ navíc dokáže zmařit také sílu, která byla použita k jejímu natažení. Také zde se vrací do původního tvaru.

Zhenan Bao, který stál v čele výzkumného týmu, uvádí, že základem materiálu jsou uhlíková nanotrubičky v jedné vrstvě, které fungují jako pružina. Film uhlíkových nanotrubiček je připraví nastříknutím jejich suspenze na křemíkový povrch. Film sám o sobě je průhledný.

Poté, co se mezi oběma částmi vytvoří dalšími úprava patřičná vazba, se pak při protahování nebo stlačování vrstvy trubiček (lze všemi směry) na křemíku vytváří elektrický náboj, jehož velikost odpovídá působící síle. Velikost náboje se automaticky zaznamenává a zobrazuje na připojeném monitoru.

Jako možné využití nové technologie se uvádějí protézy a podobné pomůcky nebo robotika.

Zhenan Bao byl členem týmu Jana Schöna z Bellových laboratoří, který v roce 2002 oznámil konstrukci nového molekulárního tranzistoru. Výzkum byl posléze prohlášen za podvod, Schönovi spolupracovníky ale nakonec vyšetřovací komise očistila.

Video ukazující technologii na YouTube.

Obrázek: ilustrační

 

Zdroj: The Register

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru