Vědci z Bell Labs dosáhli na optickém ethernetu rychlosti přes 100 Gb/s

Technologie |

Klíčem k úspěchu je využití integrovaného optického ekvalizéru v podobě jednočipového fotonického integrovaného obvodu. Do dnešního dne byla nejvyšší zaznamenaná rychlost přenosu elektronicky multiplexovaného optického signálu 85,6 Gb/s.




***tisková zpráva společnosti Lucent Technologies

V materiálu předloženém na konferenci u příležitosti veletrhu optických komunikačních vláken (OFC) v Anaheimu uvedli zástupci Bell Laboratories, výzkumné a vývojové pobočky společnosti Lucent Technologies (NYSE: LU), že poprvé zaznamenali optický přenos elektronicky multiplexovaných dat rychlostí 107 gigabitů za vteřinu (Gb/s). To představuje další významný krok v úsilí celého odvětví nabízet v metropolitních ethernetových datových sítích přenosové rychlosti okolo 100 Gb/s.

"Tento poslední zkušební výsledek nás velmi potěšil a ve spojení s již oznámeným dosažením rychlosti 100 Gb/s představuje základ pro novou generaci širokopásmových sítí," uvedl ředitel Bell Laboratories Martin Zirngibl. "V současné době je to priorita našeho výzkumu, protože operátoři směřují k zavádění architektur, které jsou schopné akceptovat dramatický nárůst IP/datového provozu generovaného jejich firemními i individuálními zákazníky. Domníváme se, že význam 100 gigabitového ethernetu podtrhuje zejména snaha operátorů zavádět multimediální IP služby, jako je internetová televize, které vyžadují, aby sítě účinně multiplexovaly a přenášely velké objemy IP dat v jejich nativním ethernetovém formátu."

Dnešní datové signály, například informace distribuované po internetu, jsou přenášeny přes spojení SONET rychlostí okolo 10 Gb/s a někdy i 40 Gb/s. Tato oblast výzkumu Bellových laboratoří je zaměřena na vývoj technologií a architektur umožňujících přenášet a přepojovat ethernetové optické datové proudy rychlostí 107 Gb/s (tj. datový přenos rychlostí 100 Gb/s plus 7% rezerva pro opravy chyb).

Dosažení rychlosti 107 Gb/s
Do dnešního dne byla nejvyšší zaznamenaná rychlost přenosu elektronicky multiplexovaného optického signálu 85,6 Gb/s. Nejvyšší rychlost přenosu optických signálů ve spektrálně kompaktním NRZ formátu byla ještě nižší – 42,7 Gb/s. Podle zveřejněného dokumentu dokázali vědci z Bell Labs přenést na 10 kanálech data modulovaná pomocí elektronického multiplexování rychlostí 107 Gb/s na vzdálenost 400 kilometrů. Klíčem k tomuto úspěchu je využití integrovaného optického ekvalizéru v podobě jednočipového fotonického integrovaného obvodu.

Pro dosažení vysoké spektrální účinnosti 0,7 bitů/s/Hz a celkové kapacity 1 terabitu za vteřinu (Tb/s) použili vědci vlákno s nenulovou disperzí a formát typu non-return-to-zero (NRZ), díky čemuž mohli velmi hustě prokládat vlnové kanály a zvýšit tak výkonnost a celkovou kapacitu.

Ke zvládnutí problému s rozptylováním signálu při vysokých rychlostech použili odborníci vlákno s kompenzací rozptylu DCF, jehož křivkový sklon odpovídá přenosovému vláknu, čímž snížili průměrný zbytkový rozptyl na rozestup na +21 ps při 1550 nm. Pro zachování kvality signálu byla použita hybridní amplifikace EDFA/Raman s tzv. pumpami Raman omezujícími šíření.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.