Zlomovým momentem ve výrobě mikroprocesorů by mělo být oznámení z Bellových laboratoří firmy Lucent Technologies. Místní vědci vyrobili pomocí převratné technologie v současné době nejmenší tranzistor, který by teoreticky mohl zdvojnásobit rychlost dnešních křemíkových čipů.
Tyto nové 50nanometrové tranzistory (v porovnání s lidským vlasem jsou 2 000krát menší) jsou známy jako "vertikální" tranzistory. Jsou vyrobeny na vrchu silikonového substrátu a proud v nich teče vertikálně, zatímco u všech konvenčních tranzistorů teče proud horizontálně. Právě tím se dosáhlo zmenšení na 30 % současné velikosti, která je 180 nm. Další hlavní změnou je počet "bran". Zatímco konvenční mají jen jednu, jsou u nově vyvinutých tranzistorů brány dvě na protějších stranách. Zajímavá je i technologie výroby, kdy je místo světla použito přesné odměřování materiálu.
Nová technologie by se mohla stát spásou celého silikonového průmyslu. Současný trend zmenšování konvenčních tranzistorů totiž podle odhadů narazí na bariéru fyzikálních zákonů někdy v první dekádě příštího století. Podle teoretických předpokladů by tak v budoucnu mohly vznikat 3D čipy, to je však zatím hudba daleké budoucnosti. Ostatně i na první "vertikální" tranzistory si ještě chvíli počkáme, podle odhadů 5 až 10 let.