Projekt bezpilotního letadla Amazon nazývá Prime Air. Představil ho osobně výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos. Dodal, že cesta od prototypu k realizaci bude ještě trvat, mj. i proto, že bude potřeba situaci ošetřit nejen technicky, ale také legislativně. Budou mít třeba provozovatelé dronů povinnost platit podobně jako řidiči pojištění, z něhož by se hradily případné škody? Bezos však optimisticky odhaduje, že vrtulníčky by mohly do ostrého provozu vzlétnout už za 4 nebo 5 let.
Stávající prototyp miniaturního dronu unese něco přes 2 kg. Podle Bezose by to stačilo na asi 86 % položek, které Amazon doručuje. Dolet stroje 16 km by zase umožnil pokrýt značnou část měst. Doručení zásilky by se mělo stihnout do půl hodiny od objednávky. Je představitelné, že stroje by se nemusely vracet k dobíjení na jedinou základnu, ale vznikla by celá infrastruktura podobná benzínkám.
Další civilní využití by drony mohly mít v zemědělství. Mohou např. hlídkovat na poli a sledovat výskyt škůdců, poté pomocí GPS zaznamenat polohu – a třeba se i zase vrátit a popráškovat pesticidy právě tuhle část pole.
Pole ovšem bývají prakticky neobydlená. Jak budou vrtulníčky doručovat zboží např. na Manhattanu? Zde mohou mít takovou koncentraci, že se budou muset naučit vyhýbat i jeden druhému. Mohou vrážet do lidí i domů, může nastat i kolize s ptáky. Jak se zákazníkovi dokáže, že zboží z letadélka opravdu převzal (možná si dron proces vyfotí?).
Každopádně doručovací, kurýrní apod. služby by nová technologie mohla učinit prakticky zbytečnými. Amazon pořádně otřásl klasickým maloobchodem a nyní je zde další ohrožené odvětví…
Viz následující video na Youtube
Zdroj: Phys.org
Poznámky:
– Každého samozřejmě napadne, co se stane, až drony někdo hackne.
– Elegantně působí poslat dronem např. květinu, pozvání na večeři, blahopřání k narozeninám apod. Nemohl by dron obsluhovat hosty v restauraci?