Fata morgána běžně vzniká, pokud se objeví stabilní rozhraní mezi vrstvami vzduchu o různé teplotě; obě vrstvy pak mají i různé indexy lomu. Výsledkem je ohyb paprsků na rozhraní, které pozorovateli pak jakoby před očima zobrazí vzdálené objekty.
Ali Aliev a jeho kolegové z University of Texas v Dallasu se rozhodli vyvolat tento jev uměle, a to nejen ve vzduchu, ale v kapalinách. Cílem jejich projektu je mj. neviditelnost objektů pod vodou. Na rozdíl od „úzkoprofilových“ současných metamateriálů by zde ale změna teploty na rozhraní vrstev měla působit v mnohem širší oblasti spektra.
Elektricky vyhřívané uhlíkové nanotrubičky dokázaly vytvořit ve vzduchu i pod vodou patřičný teplotní rozdíl a ve výsledku promítnout na určité místo vzdálený předmět – a tak pozorovateli zamaskovat vše, co je na tomto místě ve skutečnosti.
Z nanotrubiček se teplo velmi rychle šíří do okolního prostředí. Strmost gradientu – rozdílu teplot – pak umožňuje účinnější optické triky (v kapalině lze údajně vytvořit strmější gradienty než v plynu). Účinná je technika údajně už při teplotách, které jsou nižší než bod varu vody; jinak by takové maskování přirozeně bylo spíše kontraproduktivní.
Uhlíkové nanotrubičky navíc nemají velkou tepelnou kapacitu. Lze je tedy rychle zahřát a po vypnutí přívodu proudu se zase rychle ochladí; to znamená, že umělou fatu morgánu lze prakticky okamžitě zhasínat, vypínat, ba i modifikovat.
Aliev se domnívá, že podobně by se dala vytvořit iluze i při šíření zvuku, takže tato technika by třeba mohla chránil ponorku před sonarem.
Zdroj: New Scientist
Video New Scientistu