Titulní obrázek: přirozeně pouze ilustrační, jde o volavku
Firma Festo již například vytvořila robotické rameno s chováním sloního chobotu nebo autonomní „medúzu“. SmartBird, zkonstruovaný ve spolupráci s několika evropskými i americkými univerzitními výzkumnými týmy, má být ale ještě působivější. Dokáže vlastními silami vzlétnout (i když video je v tomto ohledu trochu nepřesvědčivé, protože robot nemá nohy ani kola – jak se tedy odlepuje od země, respektive tady asi racka příliš věrně nepřipomíná?) i přistát, mává při letu křídly, otáčí hlavu a kormidluje ocasem prakticky k nerozeznání od živého racka. S jediným rozdílem, rozpětí křídel skoro 2 metry je více než může nabídnout největší racek. Ale to nevadí, video ukazuje, že podoba je skutečně značná.
Pro případ problémů s načítáním videa – odkaz
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nnR8fDW3Ilo
Konstruktéři museli přijít jednak na to, jak přesně napodobit ptačí let, ale také jak vytvořit funkční mechanickou obdobu ocasu a křídel. Ocas je v jejich podání odpovědný pouze za řízení směru, potřebný vztlak zajistí křídla. To se zařizuje odladěním parametrů, jako jsou deformace trupu vs. křídla, natáčení úhlů atd. Křídla mají podobně jako jejich biologický vzor i příslušné klouby. K podrobnostem opět níže vložená videa.
Je to hračka, ale fascinující – konec konců, konstrukcí létajících strojů se lidé teoreticky zabývají už od minimálně od Leonadra da Vinci (pokud pomineme např. Ikara). A zbývá se jen ptát, zda by se SmartBird mohl dočkat senzorů, které by mu umožňovaly vzít si od člověka pamlsek z ruky nebo chytit hozené sousto za letu. Pak by iluze byla dokonalá…
Pro případ problémů s načítáním videa – odkaz
http://www.youtube.com/watch?v=9fbmWQ3ExEs&feature=player_embedded
Zdroj: PopSci.com