Ostatní |
Na Science Worldu jsme již v minulosti publikovali několik "ne zcela normálních" šachových úloh. Pro řešení není vyžadována hráčská síla, ale pouze znalost pravidel a ochota lámat si hlavu. Jednu z takových úloh přinášíme i nyní. Spadá do kategorie retrográdní analýzy.
Úloha se v tomto případě řeší pomocí rekonstrukce předcházejícího průběhu partie. Přitom vůbec nepředpokládáme, že by tahy obou stran měly dávat rozumný smysl, požadujeme pouze, aby byly v souladu s pravidly.
V pozici na diagramu je třeba zodpovědět následující otázku: Je černá věž na e5 „původně“ dámská nebo královská? Upřesňující informace. Bílý dal napřed černému jezdce a bílý ani černý král ani bílá ani černá dáma dosud netáhli.
Kontrolní notace:
Bílý: Ke1, Dd1, Sc1, Se2, Va1, Vh1, pa3, b2, c2, d2, f2, g2, h2
Černý: Ke8, Dd8, Ve5, Sc5, Jc6, Jf6, pb7, b6, c7, d7, f7, g7, g6
Zdroj: Raymond Smullyan. Šachové záhady arabských jezdů, Mladá fronta, Praha 2008
O knize v internetovém knihkupectví Kosmas
Poznámka: Knihu mohu všem zájemcům o úlohy tohoto druhu jen doporučit. Oproti první Smullayanově knize na toto téma (Šachové záhady Sherlocka Holmese) jsou v tomto případě úlohy subjektivně mnohem těžší. Jedná se o skutečné oříšky; nicméně, kniha obsahuje i řešení, takže i lze užít dedukci i v případě, že vlastní mozek na to stačit nebude.
Viz také úlohy z první knihy Dvě otázky po rošádě a Monochromatické partie. Retrográdní je rovněž Paradoxní šachová úloha. Komentáře k těmto článkům bohužel zmizely mi při přesunu Science Worldu na nový redakční systém.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.