Když chceme komunikovat s delfíny, jaká strategie je optimální? Máme je učit nějaké své vlastní systémy, asi jako když šimpanze učíme znakovou řeč nebo psy reagovat na různé povely? Nebo bychom se mohli zkusit porozumět tomu, jak delfíni komunikují mezi sebou, a pak jim odpovídat těmito zvuky? Přístupů je celá řada. Dosud sice víme, že […]
Když chceme komunikovat s delfíny, jaká strategie je optimální? Máme je učit nějaké své vlastní systémy, asi jako když šimpanze učíme znakovou řeč nebo psy reagovat na různé povely? Nebo bychom se mohli zkusit porozumět tomu, jak delfíni komunikují mezi sebou, a pak jim odpovídat těmito zvuky?
Přístupů je celá řada. Dosud sice víme, že komunikace delfínů je složena asi ze 100 základních signálů, ale jakou mají roli? Odpovídají zhruba vašim slovům? Možná, že ano, protože delfíni v zajetí dokáží rozlišit mezi naučenými povely dle toho, jaké je pořadí slov ve větě (přines X k Y vs Y k X).
Vědci nyní každopádně sestrojili zařízení-počítač, který bude mít u sebe potápěč. Systém by měl dokázat registrovat celou škálu delfíních zvuků a sám je vydávat – buď na základě předdefinovaného algoritmu nebo odpovídající zvuk vybere potápěč z příslušného menu. Zajímavé na projektu je i to, že počítá nejen s komunikací s delfíny v akváriích, ale i s těmi divokými (na pobřeží Floridy). Dalším cílem je získat co největší databáze delfíních signálů a pak je pracovat pomocí algortimů pro rozpoznávání vzorů a dalších metod umělé inteligence.
Podrobnosti Computerworld.cz.
Poznámka:
– Podle pořadí různých štěknutí se někdy liší i sdělení psů.
Viz také: Border kolie Chaser se naučila 1 022 slov, Psí štěkot má gramatiku i syntax
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.