Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Naši předkové nikdy nevypadali jako mořské houby

Jsou tyto organismy vůbec součástí „stromečku“ ostatních mnohobuněčných živočichů? A jsou houbovci vůbec „kladistickou“ skupinou, jinak řečeno, existoval předek houbovců, který současně nebyl předkem dalších dnes žijících mnohobuněčných živočichů? Nebyl cosi jako mořská houba naopak předkem nás všech?

 

Profesor geobilologie Gert Wörheide z LMU v Mnichově a jeho kolegové nyní tvrdí, že houbovci jsou opravdu unikátní, monofyletickou skupinou. Předek člověka ani ostatních mnohobuněčných živočichů takto nikdy nevypadal – jinak řečeno, Porifera nejsou „primitivní“ (původní) skupinou, ale jejich znaky jsou naopak odvozené.

Tento výzkum nevycházel z morfologických studií současných či minulých živočichů, ale z fylogenomiky, která se pokouší odhalit evoluční stromeček na základě příbuznosti mezi genovými sekvencemi pomocí počítačové analýzy rozsáhlých genových databází.

Naopak společného předka, který nebyl houbovcem, mají všichni ostatní bilaterální živočichové (biláterálnost byla opět původní bez ohledu na další podoby souměrnosti u žahavců, ostnokožců apod). Z výsledků také vyplývá, že nervový systém se u mnohobuněčných živočichů zřejmě vyvinul pouze jednou. Totéž platí pro buňky citlivé na světlo, které posléze daly v různých podobách základ očím současných živočichů.

Naopak žebernatky (spojované s žahavci, pro laika prostě něco jako medúzy) jsou podle této studie součástí hlavní linie mnohobuněčných organismů.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Na poněkud zamotané téma počátků evoluce mnohobuněčných živočichů viz také články

První mnohobuněčný živočich: spíše medúzy než mořské houby

Fylogeneze živočišné říše (2): Trocha zoologické posedlosti a vznik mnohobuněčných živočichů

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru