Stožáry velmi vysokého napětí jsou dnes vnímány spíše jako rušivé elementy v krajině.
Již několikrát se zde psalo o nové divočině a industriální poetice, viz například články Jak funguje nová divočina a
Prales ve velkoměstě. Proč by se nám nemohly líbit i stožáry vysokého napětí?
***tisková zpráva Kuklik.cz
Občanské sdružení Design Aliance představilo projekt „Stožáry vysokého napětí budoucnosti“, který přináší designovou vizi přenosových soustav příští generace. Na projektu se podílelo pět českých designérů a spolu s Design Aliancí na něm spolupracovala i společnost ČEPS a občanské sdružení CZECHDESIGN.CZ.
Stožáry velmi vysokého napětí jsou dnes vnímány spíše jako rušivé elementy v krajině. Příklady úspěšné realizace švédského studia No picnic a ideové soutěže z Islandu, kterou v roce 2007 vyhrálo německé studio Arphenotype, však dokazují, že i výrazné průmyslové konstrukce mohou s krajinou splývat nebo ji doplňovat. Právě těmito projekty se inspirovala pětice českých designérů.
Miriam Holeščáková, Štěpán Kuklík, Maja Rašková, Filip Cvrček a Martin Přibík spolu již dříve spolupracovali během Imperial Design Symposia. Nyní se zaměřili na vztah stožárů s krajinou a měnící se tvarosloví přenosových soustav, které budou její ráz i v budoucnosti výrazně ovlivňovat. Stávajícími technologiemi se však jejich návrhy neomezovaly a vycházejí tedy pouze z představivosti a profesní zkušenosti.
Štěpán Kuklíka a Maja Rašková, kteří tvoří ve studiu Artcore, připravili pro projekt dva návrhy, organicky tvarovaný stožár Lily a křehký Timber. Stejně jako je v návrzích karlovarského designéra Martina Přibíka patrná jeho zkušenosti s tvorbou porcelánu, i „Typo-stožáry“ Filipa Cvrčka vypovídají především o jeho citu pro grafický design. Subtilní stožáry Miriam Holeščákové připomínají obilné snopy a jejich koncepce umožňuje je podle potřeby kombinovat a sestavovat.
Společnost ČEPS se o propojení designu a firemní praxe pokouší dlouhodobě. Již v minulých letech pro ni Štěpán Kuklík vytvořil manažerský dárek – vázu/dózu/misku Izolátor. Zdeněk Vacek a Daniel Pošta zase navrhli kolekci porcelánových a stříbrných šperků opět ve tvaru izolátoru, kterými nyní společnost obdarovává své významné klienty. Sada šperků i multifunkční váza ve tvaru izolátoru získaly na veletrhu Reklama a polygraf 2009 ocenění Hvězda 3D reklamy.
Titulní obrázek: STUDIO ARTCORE – MAJA RAŠKOVÁ A ŠTĚPÁN KUKLÍK STOŽÁR LILY 1
MARTIN PŘIBÍK STOŽÁR JEŽEK
MARTIN PŘIBÍK STOŽÁR GROUND VOICE
PROJEKT RAKOUSKÉHO STUDIA ARPHENOTYPE NA ISLANDU /ideový koncept
MIRIAM HOLEŠČÁKOVÁ
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.