Psi versus kočky

Biologie |

Je to trochu klišé, ale předpokládá se, že někteří lidé výrazně preferují psy před kočkami – a naopak, až to ukazuje i na jakousi typologii člověka. Bezpochyby najdeme příklady milovníků obou, jiní zase na celé domácí zvířectvo kašlou.




Buď jak buď, spor psi vs. kočky ale přece jen existuje a obě strany přinášejí celou řadu důvodů, proč favorizovat jednu ze stran. New Scientist se pokusil téma rozebrat systematičtěji.

Přinášíme stručný výklad textu a půvabné video New Scientistu.

 

Mozek

Psi mají mozek obecně větší než kočky (i když mezi psími plemeny je obrovská variabilita), kočka má větší podíl hmotnosti mozku ku hmotnosti celého těla. Tady ovšem vznikají spory, jak to přesně počítat (obecně menší savci mají mozek relativně větší, tj. vztah není lineární). Kočka má v mozkové kůře asi 300 milionů neuronů vs. 160 milionů u psů. New Scientist tedy přiřkl vítězství v této disciplíně kočkám, vedou 1:0.

 

Spolužití s člověkem

Můžeme spekulovat, zda vlci pohřbení ve Věstonicích náhodou nebyli psi, nebo zda kočky se nechovaly už v neolitu (viz nálezy z Kypru). Ale ať tak či onak, pes provází člověka rozhodně déle: 1:1.

 

Pouto s člověkem

I když i kočka asi někoho může milovat, výsledek nepřekvapivý. Psi vedou 2:1.

 

Popularita

Přesná čísla je obtížná získat, ale v 10 „nejkočkovitějších“ zemích je kolem 204 milionů koček. U psů je srovnatelné číslo méně než 173 milionů. 2:2.

 

Porozumění člověku/lidské řeči

Vzpomeňte na border kolie (Border kolie udivují svou inteligencí), byť někdy si jen myslíme, že nám pes rozumí a vůbec přisuzujeme jeho chování jiný význam (Psi se nechovají provinile). I tak jsou výsledky asi jasné, psi jdou opět do vedení 3:2.

 

Řešení problémů

Ve skutečnosti obě zvířata v testech tohoto typu často selžou (psi tady vykazují horší výsledky než vlci, jakoby nebyli zvyklí řešit problém samostatně, naopak dobře kooperují, když je v něm zapojen i člověk), ale i tak z toho vycházejí lépe psi. 4:2

 

Hlasové projevy

Zde se hodnotilo, jakou škálu významů může zvukový projev nabývat. Psi dokáží vyjádřit lépe svoji náladu, kočky zase pomocí mňoukání lépe manipulují s lidmi a dosahují svých cílů (jakoby své zvuky dokázaly přizpůsobit třeba dětskému pláči). New Scientist favorizuje kočky, které tak snižují náskok. 4:3.

 

Schopnost se učit

5:3

 

Smysly

Průměrná kočka má prý i lepší čich než průměrný pes. Vidí i v šeru. Má mnohem ostřejší sluch.

5:4

 

Dále se hodnotí „ekologičnost“ podle toho, jak zvíře „ničí přírodu“, což vyhrají kočky, a to pro menší ekologickou stopu – jsou v průměru menší, a proto toho méně sežerou. Poslední disciplína, užitečnost. Hlídat, pomáhat lovit zvěř či pást stádo je víc než chytat myši. Psi tedy nakonec vítězí 6:5. Myslet si o tom může každý, co chce, jistě by se hodnocení dalo udělat řadou jiných způsobů, jak o tom ostatně svědčí i záplava komentářů na New Scientistu.

 

Podrobný text s rozborem jednotlivých kritérií New Scientist

 

Na videu je vidět, že kočku lze zmást třeba jen překříženými kaničkami, pak přijde známá scéna s border kolií s bohatou slovní zásobou.

 











Komentáře

29.07.2014, 05:01

.... ñïñ çà èíôó!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.